Превозвачите излязоха на пореден протест в цялата страна във вторник, предаде БТА. Те са недоволни от високите цени на горивата и въвеждането на нови тарифи за ТОЛ системата.
Миналия четвъртък представители на транспортния бранш напуснаха със скандал срещата си с премиера Кирил Петков, на която трябваше да се обсъдят мерки срещу поскъпването на горивата.
Исканията на бранша, които бяха повторени и във вторник, включват намаляването на акциза на горивата с 50%, отпадането на биокомпонентата за период от 6 месеца и отлагането на на планираното разширяване на ТОЛ системата.
Протестиращите фирми и браншови организации също така поискаха оставките на министъра на транспорта Николай Събев, министъра на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов и министъра на финансите Асен Василев заради „липса на конструктивен диалог“ и „липса на експертиза“. И Събев и Караджов казаха, че няма да подадат оставка, като министърът на транспорта определи исканията на превозвачите като „политически“.
В София протестът започна в 8 часа. Предвидено беше автобуси и тежкотоварни автомобили да блокират някои от централните части на града, но по информация на Дневник, те не са били допуснати да влязат в центъра от полицията.
Блокиран е обаче входът на столицата от парк „Врана“ в посока центъра по бул. „Цариградско шосе“. Движението на превозни средства се извършва само в крайната дясна лента в посока София, а в обратната страна – изход от столицата, движението се осъществява нормално, предаде Българското национално радио.
Протест са планирани и в Пловдив, Бургас, Варна, Русе и други градове.
Сдружението на малките и средни превозвачи няма да се включи в протестните действия, каза пред „Нова телевизия“ Лидия Богданова от сдружението. Причината за това е частта с исканите оставки.
„Сваляне на правителството няма да доведе до нищо добро. Ако още 1 година нищо да не се случи, нашият бранш остава в патова ситуация“, каза Богданова.
На този фон правителството още в петък обяви, че през тази седмица ще поиска от Европейския съюз освобождаване от акциз на електроенергията и природния газ. Антикризисните мерки целят да намалят цените на горивата, като се обмисля и понижаване на ДДС за доставки на газ от 20 на 9%.
Плановете бяха потвърдени и след края на извънреден експертен съвет, свикан от вицепремиера Асен Василев в понеделник вечерта.