Предлагат магистратите да декларират и криптовалута

Министерството на правосъдието предлага в имуществените декларации, подавани пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), магистратите да декларират и наличните средства в криптовалута.

Това е записано в публикуваните за обществено обсъждане промени в съдебния закон, информират от правосъдното ведомство.

При установено несъответствие между декларираните и установените факти Инспекторатът да изпраща доклада си на компетентните органи, ако установеното несъответствие е минимум 25 000 лв.

Друго предложение е кандидатури за инспектори и главен инспектор към ИВСС да се правят освен от депутатите, а и от Общото събрание на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС, както и от прокурорите от Върховната прокуратура (ВП) и следователите от НСлС на общо събрание. Това е записано в предложени от ведомството промени в закона за съдебната власт.

От МП посочват, че номинации до Общото събрание на ВКС и ВАС могат да се правят от общи събрания на окръжните, административни и апелативни съдилища, както и от пленумите на ВКС и ВАС. В Народното събрание се представят 3 кандидатури за главен инспектор и 21 кандидатури за инспектори, избрани чрез тайно гласуване измежду номинираните.

Предложенията до общото събрание на ВП и НСлС съответно могат да се правят от общо събрание на прокурорите от Върховна, окръжна и апелативна прокуратура, както и от общо събрание на следователите от следствени отдели и от НСлС. На парламента се представят три кандидатури за главен инспектор и девет – за инспектори, избрани чрез тайно гласуване измежду номинираните.

Ново основно положение, което се предлага в законопроекта, е законовото регламентиране на периодичността на провеждането на конкурсите за повишаване в длъжност и за преместване на съдия, прокурор и следовател в органите на съдебната власт.

Законопроектът предвижда ежегодни последователно провеждани конкурси за повишаване и преместване, по хронология, изрично уредена в закона, което да осигури ритмичност на назначенията в органите на съдебната власт. С цел подобряване на бързината при провеждане на конкурсите се ограничават актовете, разглеждани от конкурсната комисия при оценяване на кандидат. Въвежда се нов етап в оценяването на кандидатите – събеседване по практически правни въпроси.

Прецизирана е законовата разпоредба, че действие или бездействие, включително нарушаване на Кодекса за етично поведение на българските съдии, съответно Кодекса за етично поведение на българските прокурори и следователи, което накърнява престижа на съдебната власт, представлява дисциплинарно нарушение. Това ще важи в случаите, когато нарушаването на етичните правила не е маловажно.

Предвижда се, че след съгласуване с министъра на правосъдието и министъра на електронното управление съдийската колегия на ВСС одобрява автоматизираните информационни системи на съдилищата, прокурорската колегия одобрява тези на прокуратурата и следствието, а пленумът одобрява тези системи, които са общи за органите на съдебната власт и осигурява системната им интеграция и оперативната им съвместимост, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/