Прокуратурата проверява „бивш вътрешен министър“ след сигнал от сайт

Прокуратурата проверява "бивш вътрешен министър" след сигнал от сайт

Прокуратурата проверява бивш вътрешен министър и настоящ депутат за евентуално пране на пари и престъпления срещу правосъдието и против финансовата система.

Това съобщиха в сряда от държавното обвинение, като уточниха, че проверката е започнала по подаден ден по-рано сигнал.

В момента в парламента има трима бивши вътрешни министри – Бойко Рашков от „Продължаваме промяната“ и Младен Маринов и Христо Терзийски от ГЕРБ.

Във вторник в близкия до ГЕРБ сайт ПИК се появи информация, че са подали сигнал в прокуратурата срещу Рашков за евентуални престъпления. Последва потвърждение от държавното обвинение, в което не се споменава името, а само „бивш вътрешен министър и настоящ народен представител“.

„Твърденията за евентуално извършени престъпления са за това, че бившият министър на вътрешните работи е разпоредил на свои подчинени да не се докладват в Прокуратурата, ДАНС и КПКОНПИ материали по преписка за установени съмнителни финансови транзакции от държава извън ЕС към сметка на физическо лице в българска банка“, пишат от държавното обвинение.

Бойко Рашков е сред противниците на ГЕРБ и на главния прокурор Иван Гешев и неведнъж настоява за оставката му. Сайтът ПИК дава трибуна на политиците от ГЕРБ и атакува техните политически опоненти.

Докато Рашков беше вътрешен министър в кабинета на Кирил Петков, бяха арестувани лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и пиарката на партията Севделина Арнаудова. По-късно съдът реши, че задържането им е било незаконно.

Рашков обвини ГЕРБ, че при тяхното управление са изнесени над 60 млн. лв. от авансово платените средства за строежа на лот 5 на АМ „Хемус“ и са преведени на кухи фирми, а след това са изтеглени в торби и чанти. Прокуратурата обвини само съдията по футзал Борислав Колев в пране на пари заради участие в схемата.

По-късно Рашков беие призован като свидетел по делото „Хемус“, а след това заплашен с принудителен разпит, след като отказа да вземе призовката си.

През ноември 2021 г. Софийската градска прокуратура поиска разсекретяване на данъчната и осигурителна тайна на Рашков.

Това стана, след като по-рано няколко сайта, сред които ПИК, атакуваха Рашков за имотното му състояние, а депутати от ГЕРБ питаха как той се е сдобил с някои от имотите си. Това се случи, след като той обвини прокуратурата, че бездейства с проверките на имоти на магистрати и политици.

Рашков беше проверяван от НАП, но не бяха открити нередности.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036