Промени в изискванията към храните в детските градини

Променят се изискванията към безопасността и качеството на храните

[ad id=“225664″]

Хлябът, месните продукти и рибата трябва да отговарят на новите правила.

Забраняват се ядките, с изключение на смлени, в менюто на децата. Чаят в училищните столове и будки може да е плодов или билков, но без оцветители, овкусители и кофеин. Лютеницата ще трябва да е само по браншови стандарт. От менюто на най-малките отпадат и храни с ароматизанти.

„Основните храни, които предлагат на децата в училищата и детските градини, са тестени и захарни изделия. Въпреки, че има регулация децата да се хранят с поне 300-350 грама пресни плодове и зеленчуци, практически това не се случва. Това води до затлъстяване, до нездравословно и непълноценно хранене“, коментира Анелия Иванова от Фондация „За храната”, предава NOVA.

[ad id=“263680″]

„Днес сме сготвили за децата супа със спанак и сирене, основното ни е мусака, за десерт – диня“, каза Даниела Димитрова, главен готвач в детска градина.

„Контролът по отношение на храната в училищата е по-слаб. В детските градини основният контрол осъществяват самите учители, педагози. Там децата няма как сами да избират“, допълни Анелия Иванова.

Диетологът Огнян Симеонов поясни, че най-важното при избора на месо е то да бъде добре обработено. Храните трябва да са одобрени и от независима лаборатория.

[ad id=“218001″]

На изискванията за качество и безопасност трябва да отговарят и филийките хляб, които предлагат на най-малките. За предпочитане е той бъде от мляно брашно и с квас.

„При нас и досега правилата са били много строги и всичко, което идва при нас е проверено – по стандарт“, каза Рена Димитрова, детска градина „Сърчице”.