„Въпросът, който е предмет на тълкувателното дело е дали ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, може да изпълнява функциите си“, заяви пред NOVA конституционният съдия проф. Атанас Семов, който е докладчик по делото, заведено от Иван Гешев, след като КС допусна питането му законно ли е отстранен от поста главен прокурор.
По думите му отговорът е очевиден, тъй като органът изпълнява функциите си вече 10 месеца и след изтичането на мандата на членовете му.
„Самият Висш съдебен съвет не е мандатен орган, а постоянно действащ, подчинен на принципа на непрекъснатост на функционирането. Неговите функции могат да бъдат прекратени само с изменения в Конституцията или, ако се премахне органът“, посочи Семов и допълни, че той има правомощията да отстрани главния прокурор.
Семов коментира и предложенията за конституционни реформи: „Декларирана е политическа воля за осъществаване на конституционни промени с мнозинството, което се изисква“, каза той, но посочи, че е важно да се отбележат „кои са същинските проблеми в съдебната система и дали тези реформи могат съществено да допринесат за тяхното решаване“.
Той отговори и на въпрос относно предложението правосъдният министър да номинира главния прокурор: „У нас всичко е лично, правилата работят така, както ги разбират и биха искали да ги спазават отделните хора, заемащи една или друга длъжност“.
Атанас Семов предложи и няколко идеи за допълнение на основния закон: „Смятам за абсолютно наложително в Конституцията да бъде записано, че в продължение на делото на Светите братя Кирил и Методий, стратегически национален приоритет е образованието, културата, науката и опазването на културно-историческо наследство“.
По думите му в основния закон трябва да бъде записано, че държавата полага специални грижи за опазване на официалния ни език, а именно българския, а също и че държавата полага специални грижи за опазване на националната идентичност.