Вирусът на морбили е най- опасен до 13- месечна възраст на децата обясни проф. Кантарджиев по Нова телевизия.
Бебе на 10 месеца от пловдивския квартал „Столипиново“ почина от морбили. Детето е било прието в болница на 29 март със симптоми на болестта, съобщиха от Министерство на здравеопазването.
„Вирусът в „Столипиново” се оказа, че е дошъл от Румъния. В момента в Европа има случаи на епидемично разпространение на морбили в няколко държави. Най-много са случаите в Румъния, следвана от Италия, Германия и Великобритания. В тези държави има няколко хиляди случая на болни. Няколко стотин случаи са Полша, Унгария и други източноевропейски държави. В България досега случаите са 34”.
Това обясни в „Здравей, България” проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Всяка тежка вирусна инфекция намалява имунитета няколко месеца. Обикновено усложненията след това заболяване са от бактериални вторични инфекции – най-често пневмония. Най-вероятно и това е причината за смъртния случай на бебето”, на мнение е той.
По думите му най-много боледуват децата от 1 до 4-годишна възраст.
„Ваксината срещу морбили защитава. Според имунизационния календар децата трябва да бъдат ваксинирани два пъти – едната се поставя на 13-месечна възраст, а другата на 13-годишна възраст. След поставянето им човек е защитен повече от 95%. Когато човек е ваксиниран само веднъж, защитата е по-малка. Заболяването обаче се прекарва по-леко”, обясни още проф. Кантарджиев.
Той обясни , че единствено болен човек може да пренесе заразата чрез близък контакт.
„Трябва да се проветрява много добре, тъй като вирусът не обича чистия въздух. Децата до 1-годишна възраст е добре да имат ограничен контакти с други деца, особено по-големи, както и с роднини. До поставянето на ваксината те са най-уязвими”, посъветва проф. Тодор Кантарджиев.