Психолог за снетото доверие от кабинета и от какво се страхува Радев

Вчера президентът Румен Радев официално сне доверието си от правителството. „Държавни органи си позволяват да сплашват несъгласните и протестиращите. Налице е организирано настъпление срещу гражданската свобода“, заяви президентът.

Президентът сне доверието си от кабинета “Борисов 3”

„Анализът на ситуацията може да бъде на много пластове. Да започнем с най-повърхностния – реагира защитно, атакувайки, страхувайки се от това какво ще последва от следваща порция прокурорско обвинение в посока, която и ние не знаем каква ще бъде. На второ място – темата въобще да бъде анализиран морален проблем, свързан с някаква постъпка в миналото чрез изказване на Конституционния съд, го поставя в обекта на общественото внимание като човек, който трябва да дава отговори, а не да задава въпроси, както до този момент е свикнал“, каза психологът проф. Антоанета Христова в предаването „Денят ON AIR“.

Според нея това е свързано с риска да започне по-бързо сваляне на рейтинга на президента, а по думите ѝ това той не може да си го позволи като личност, като човек, а може би и като бъдещи перспективи, които чертае в политиката. За нея изказването му днес е било грешка.

„Място за нова политическа партия в обществените представи няма, доколкото новите неща не се очакват с отворени обятия, а в същото време старите са неодобрявани. Българският гласоподавател се намира в много сложна вътрешно-конфликтна ситуация на взимане на решение и формиране на мнения“, каза още тя.

Проф. Христова посочи, че към днешна дата нямаме среда, която да гарантира успеваемост, на който и да е политически проект. Човек на президента Радев заговори за батални сцени и хвърли бомба „На преден план изпъква картината на защита. На втори план е опитът да запази лидерска позиция. Когато виждаме този сблъсък – той не взима предвид, че хората са уморени от избори. В момента се управлява криза, при която е необходимо да имаш оперативно управление, за да може тя да бъде ефективно преодоляна“, коментира проф. Антоанета Христова.

Според нея ролята на президента не е на политическа партия. „Той заема ролята на БСП, защото те са в криза. Това обаче не оправдава смените на ролите, защото ролята на балансьор има своя смисъл в политическата среда“, каза още тя.

Проф. Христова коментира, че важният ефект е, че в момента президентската институция е обявила война на Министерския съвет и отношенията са скъсани директно. „Това е послание за липса на диалог, че институциите не функционират ефикасно и от това могат да страдат само гражданите“, допълни психологът.