Президентът Румен Радев ще връчи в понеделник третия проучвателен мандат за съставяне на правителство на най-малката група в парламента – тази на „Има такъв народ“ (ИТН). Повечето партии обаче не виждат възможност за редовен кабинет.
Новината идва след провала на първите два мандата през изминалия месец. ГЕРБ предложи правителство с първия мандат, но то не получи достатъчно гласове в парламента. Вторият мандат отиде при „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), но оттам го върнаха неизпълнен.
В неделя Радев каза, че е избрал да връчи третия мандат на ИТН. Това е последният шанс за излъчване на редовно правителство в рамките на сегашния парламент. Ако той не се реализира, ще има нови предсрочни избори.
Според председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов все още има шанс за кабинет с последния мандат. Йорданов каза, че партията му ще търси подкрепа за експертно правителство.
„Ще подходим отговорно, практично. Ще проведем разговор с всички политически сили, включително с независимите“, добави той, цитиран от БНР.
Останалите формации в парламента обаче са скептични за успеха на третия мандат.
„Като при прогнозата за времето стана – като не се случи нищо с партията победител с първия мандат, няма какво да се случи нито с втория, нито с третия“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Ние сме готови да обсъждаме какви са нашите приоритети, но сме изключително скептични, че може третият мандат да се реализира“, каза председателят на парламентарната група на ПП-ДБ и бивш премиер Николай Денков.
„Третият мандат трябва да го върнат. Мнозинство няма и да вървим на избори“, каза и съпредседателят на ДПС Делян Пеевски.
От „Възраждане“ казаха, че сегашният парламент вече е „изпразнен от съдържание“. Единствено от БСП казаха, че при третия мандат трябва да има „държавнически подход“.
Освен с тези парламентарни групи, ИТН ще се опита да преговаря и с независимите депутати в парламента, които са общо 39. В това число влизат 25 депутати, изключени от групата на ДПС, 13 депутати от разпадналата се група на „Величие“, както и един народен представител, изключен от БСП.
Дотук се стигна, след като в началото на юли ГЕРБ предложи правителство с бившия председател на парламента Росен Желязков за премиер на страната.
Подкрепа за него декларираха ГЕРБ и ДПС, но в хода на гласуването парламентарната група на ДПС се разцепи. Това стана заради открит конфликт между Пеевски и почетния председател на движението Ахмед Доган, който призова партията да не подкрепя кабинета на ГЕРБ. В крайна сметка правителството не беше избрано.
Вторият мандат трябваше да отиде при ДПС, но заради разцеплението в партията парламентарната ѝ група се смали. ПП-ДБ станаха втора сила в парламента, затова и вторият мандат отиде при тях.
Формацията поиска Радев да забави връчването на мандата, за да се опита да намери мнозинство за антикорупционни реформи. Останалите партии обаче не подкрепиха ПП-ДБ, затова коалицията върна мандата неизпълнен.
Междувременно няколко парламентарни партии, сред които „Възраждане“, БСП, ИТН и разпадналата се „Величие“, казаха, че искат да получат третия мандат за кабинет.
По-рано Радев традиционно избираше да връчи третия мандат на БСП. Това се случи общо четири пъти през последните три години. БСП нито веднъж не успя да реализира мандата.
В предишното 49-о Народно събрание, след оставката на правителството на ПП-ДБ и ГЕРБ с премиер Николай Денков, Радев за пръв път връчи третия мандат на ИТН. Тогава от партията на Слави Трифонов го върнаха неизпълнен.