Министерството на отбраната на Русия заяви в свое изявление във вторник, че Украйна е използвала шест доставени от САЩ ракети с голям обсег ATACMS при атака срещу района на Брянск. Москва твърди, че руските сили са успели да свалят пет от ракетите и да повредят една.
Това става само няколко дни, след като американски медии съобщиха, че президентът на САЩ Джо Байдън е дал разрешение на Украйна да използва американски оръжия с голям обсег срещу Русия. Киев разполага с тактически ракетни системи ATACMS, които имат обхват от около 300 километра.
Според руското военно министерство фрагменти от повредената ракета с голям обсег са паднали върху военна цел, причинявайки пожар, който бързо е потушен. Министерството допълни, че няма жертви.
Няколко часа по-рано руската информационна агенция РБК цитира информиран източник от украинската армия, че Киев е използвал ракети ATACMS за първи път, насочвайки се към обект в град Карачев в югозападната руска област Брянск на Русия.
Киев засега не потвърждава официално тези съобщения. Помолен да коментира темата, президентът Володимир Зеленски каза само, че „Украйна има възможности за [удари с] голям обсег, включително произведени в страната дронове с голям обсег, а сега имаме и ATACMS“.
АФП цитира неназован високопоставен украински служител, който казва, че ударът срещу Брянск е „извършен с ракети ATACMS“.
Това съвпадна с отбелязването на 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна. Наблюдатели коментират, че с този ход Киев се стреми да промени стратегическите анализи за войната, показвайки, че руската територия не е имунизирана от преки атаки.
Украйна от месеци нанася удари вътре в Русия със своите дронове, често с прецизни атаки. Ракетите ATACMS обаче са по-мощни и по-бързи и следователно по-трудни за сваляне.
Същия ден руският президент Владимир Путин подписа актуализирана ядрена доктрина на страната. Тя позволява да се обмисли използването на ядрени оръжия, ако Русия се сблъска с конвенционално ракетно нападение, подкрепено от ядрена сила.
Доктрината вече включва атаки с конвенционални ракети, дронове или други летателни апарати като потенциална предпоставка за ядрен отговор. Освен това всяка агресия срещу Русия от държава, съюзник с ядрена сила, ще се разглежда като агресия от цялата коалиция.
Използването на ATACMS от Украйна би отразявало както съзряването на нейната военна стратегия, така и нарастващата подкрепа от страна на западните съюзници, които постепенно предоставят по-модерни оръжия за противодействие на руската агресия.
Това обаче повдига и въпроси относно потенциала за по-нататъшна ескалация, тъй като атаките на руска територия може да предизвикат по-суров отговор от Москва.