Руските компании ще могат да плащат на чужди кредитори с рубли

Руските компании ще могат да плащат на чужди кредитори с рубли

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Руският президент Владимир Путин подписа указ, по силата на който Русия и руският бизнес ще може да се разплаща с рубли със своите международни кредитори от „враждебни държави“, пише Bloomberg. Руските корпоративни облигации, деноминирани в чужда валута, се обезцениха в последните дни, след като инвеститорите започнаха да се притесняват от ефекта от санкциите срещу руската икономика.

Указът установява временни правила, по които държавни и корпоративни длъжници да извършват плащания към кредитори от „държави, които участват във „враждебни дейности“ срещу Русия, нейните компании и граждани. Правителството ще изготви списък с такива държави в рамките на няколко дни.

Още по темата

Руското правителство ограничи драстично достъпа до чужди валути, което означава, че облигационерите няма да могат да получат лихви и плащания по отпуснатите заеми. С указа се позволява запазването на капиталовия контрол, но ще бъде избегнат рискът за неизпълнение на задълженията, посочва още агенцията.

С подписания указ задължения ще бъдат считани за покрити, ако са извършени в рубли по официалния курс на Централната банка. Длъжниците могат да поискат създаването на специална сметка в рубли на името на международния кредитор. Това правило ще се прилага за суми над 10 млн. рубли на месец, или почти 82 хил. долара.

Междувременно клиринговите къщи Clearstream и Euroclear спряха да приемат рублата като валута за сетълмент и изключиха всички ценни книжа, емитирани от руски юридически лица от всички транзакции, забранявайки традиционния канал, използван за извършване на плащания към притежателите на облигации.

Някои от руските държавни облигации могат да бъдат плащани в рубли, посочва Bloomberg. През март обаче има падеж по няколко заема на стойност 117 млн. долара, които не могат да бъдат покрити по този начин, посочват анализатори от JPM.

Сред компаниите с предстоящ матуритет на деноминирани в долар облигации са държавните „Роснефт“ и „Газпром“.
Централната банка на Русия също предприе някои мерки за облекчения за сектора. Банките в страната временно не трябва да публикуват месечните си отчети на уебсайтовете си, макар че ще трябва да ги предават на регулатора.

https://www.investor.bg/