Мещанският съд в Москва призна опозиционния лидер Иля Яшин за виновен в разпространение на т. нар. фалшификации за руската армия заради излъчено видео за убийствата на жители на украинския град Буча.
Яшин, който беше задържан през юни, беше осъден на 8,5 години лишаване от свобода в наказателна колония, след като прокурорът поиска 9 години затвор. Дори и малко по-ниската присъда обаче е най-тежката досега за това обвинение. По-рано беше присъдено наказание от 7 години, като максималното възможно е 10 години.
Освен това, след освобождаването си политикът няма да има право да използва интернет в продължение на още 4 години.
Много официални данни, журналистически разследвания, както и заключения на ООН и ОССЕ обаче потвърждават, че цивилни са били убити в Буча по време на окупацията през февруари-март. Има документирани случаи на смърт на местни жители в ръцете на руските военни.
Четейки присъдата, съдията цитира думите на Яшин по време на стрийма, включително фразата му: „Мисля, че много хора ще се опитат да бъдат обвинени в разпространение на фалшификати“.
Присъдата трябваше да бъде обявена на 7 декември, но обявяването й беше отложено заради съобщения за бомбена заплаха. В петък десетки хора отново дойдоха в съда, за да подкрепят Яшин, но не всички успяха да влязат в залата, където се събраха около 60 души, съобщи „Медиазона“. Затова друга част бяха изпратени в друга зала с видеоизлъчване. А няколко десетки останаха навън.
Самият Яшин, който не се признава за виновен, каза в последната си дума в съда в понеделник, че е готов за затвор.
„Не съжалявам за нищо. Можех да избягам, можех да млъкна. Но направих това, което трябваше да направя“, каза той.
И се обърна към съдиите и лично към президента Владимир Путин:
„Гледайки последиците от тази чудовищна война, вероятно вече сами разбирате каква сериозна грешка допуснахте на 24 февруари. Армията ни не се посреща с цветя, наричат ни окупатори“.
Веднага след произнасянето на присъдата беше публикувано изявление в канала на Яшин в Телеграм, в което се казва:
„С тази истерична присъда властите искат да сплашат всички ни, но всъщност само показват своята слабост. Силните лидери са спокойни и уверени в себе си, а слабите се стремят да запушат устата на всички и да изпепелят всяко несъгласие“.
Той добавя, че всичко, което му остава днес, е да повтори призива си към руснаците, което е отправил в деня на задържането си: „Не се страхувам и вие също не трябва да се страхувате!“
Преди присъдата Европейският съюз отново призова за освобождаването на Яшин и други политически затворници в Русия.
А след нея, най-големият критик на Кремъл Алексей Навални, който също е в наказателна колония с присъда от 9 години затвор, написа във Фейсбук:
„Познавам Иля Яшин откакто беше на 18. Той вероятно е първият ми приятел в политиката. Дори няма да се опитам да напиша нещо от рода на: „Дръж се, Иля“. Знам, че е направил всичко както трябва и че ще издържи. Поредната безсрамна и беззаконна Путинска присъда няма да накара Иля да млъкне“.
Опозиционерът добави, че няма съмнение, че „в крайна сметка ще победим“.
„Иля, всички се гордеем с теб. Русия ще бъде свободна, и вие ще бъдете свободни!“, написа още Навални.
Иля Яшин е един от малкото опозиционни политици, които не напуснаха Русия след вълна от репресии срещу привържениците на Алексей Навални и началото на руската инвазия в Украйна. Правозащитният проект „Подкрепа за политическите затворници. Мемориал“, който получи Нобелова награда за мир, призна Яшин за политически затворник.