Хиляди свързани с Русия акаунти в Туитър, Фейсбук и Инстаграм разпространяват антиамериканска дезинформация във връзка с новия коронавирус, появил се в Китай. Това заявиха представители на правителството на САЩ, цитирани от Франс прес.
Кампанията за дезинформация и пропаганда на конспиративни теории започнала преди месец, в момент, когато жертвите в Китай бяха три, а болните – само 200 души, в град Ухан, казаха те пред агенцията.
В момента в Китай има над 2200 починали и 75 000 заразени, а повече от 1000 случая са регистрирани в 26 други страни, отбелязва Франс прес.
Руската кампания напомня опитите на КГБ от времето на Студената война да внуши, че СПИН е изобретение на американски учени, заявиха цитираните представители на правителството на САЩ.
„Русия цели да сее раздори и да отслабва отвътре институциите в Съединените щати и съюзите с тяхно участие, включително чрез подмолни и зловредни кампании“, каза Филип Рийкър, помощник-държавният секретар по въпросите на Европа и Евразия. Той добави, че „разпространявайки дезинформация за коронавируса, злонамерени руски играчи отново застрашават обществената сигурност с риск за глобалния отговор“ срещу епидемията.
Според американски дипломати, натоварени със задачата да противодействат на руската дезинформация, акаунти на фиктивни лица преповтарят руските нападки на английски, френски, испански, италиански и немски език.
Пропагандираните теории включват внушения, че вирусът е създаден от САЩ в рамките на „икономическа война срещу Китай“, че става дума за биологическо оръжие, разработено от ЦРУ, или за част от западна стратегия, предвиждаща разпращане на „антикитайски послания“.
В Туитър се качват и лъжливи обвинения срещу съоснователя на „Майкрософт“ Бил Гейтс, чиято фондация дарява милиарди долари за международни здравни програми.
Хилядите проследени акаунти са били наблюдавани заради публикациите им за различни кризи по света – от войната в Сирия през демонстрациите в Чили до „жълтите жилетки“ във Франция. От тях се постват „почти идентични“ послания за коронавируса, сочи доклад, подготвен за Центъра за глобално ангажиране към Държавния департамент – орган за борба срещу дезинформационните кампании в чужбина.
Броят на заразените с коронавируса в света още не е стигнал връхната си точка, затова руската стратегия цели да се използва информационното пространство по много евтин, но много ефикасен начин, за да бъдат породени раздори между Китай и нашата страна или по икономически причини“, коментира неназован представител на правителството на САЩ, цитиран от Франс прес.
„Тези хиляди акаунти работят съгласувано, всекидневно, използвайки еднакви фрази, ритъм и тон. Всички те може доста лесно да бъдат свързани с Ар Ти, „Спутник“ и други медии, които имат връзка с Русия. . . Това не са роботи, а истински хора зад клавиатурата“ на компютрите, добави той.
Според цитираните представители на американското правителство руската дезинформация има вредни последици за санитарните мерки срещу вируса, по-специално в Африка и Азия.
„Тези оператори сякаш имат картбланш да сеят раздори“, каза неназован служител на Държавния департамент на САЩ.
Той направи уговорката, че руските тролове може да не действат по изрично нареждане „отгоре“. „Не е задължително решението за дадена тема да се взема на най-високо равнище. Те може да действат независимо в това пространство, за да причиняват каквито щети пожелаят с потенциално катастрофални последици“, добави цитираният представител на Държавния департамент.
Сянката на коронавируса тегне над финансовия форум на Г-20 в Рияд
Финансовите министри и управителите на централните банки от страните в Г-20 се събраха днес на двудневна среща в Рияд, за да обсъдят състоянието на световната икономика и последиците от епидемията на новия коронавирус, предаде Франс прес.
Очаква се финансовите ръководители на 20-те най-развити икономики да обмислят план за действия с цел защита на световната икономика от въздействието на епидемията, както и начини за разработване на по-справедлива световна система на данъчно облагане в дигиталната сфера.
Участниците „ще дискутират за световните икономически перспективи и възможните политически отговори с цел насърчаване на растежа и превенция на рисковете от рецесия“, заявиха организаторите в комюнике.
Ще бъдат разгледани освен това приоритетите на саудитското председателство на Г-20, включително „данъчните предизвикателства, произтичащи от дигитализацията на икономиката“, се казва в документа. Тази сутрин започна симпозиум по въпроса на министерско равнище, след който се очаква министрите да заседават при закрити врати.
Форумът в Саудитска Арабия – първата арабска страна, застанала начело на Г-20, ще протече под председателството на финансовия министър на кралството Мохамед бин Абдула ал Джадаан и управителя на централната банка Ахмед ал Холифей.
Междувременно расте тревогата, предизвикана от новия коронавирус, накарал китайските власти да изолират милиони хора, за да възпрепятстват разпространението му, което силно се отразява на световната икономика, отбелязва АФП.
Последиците от епидемията, взела над 2300 жертви, може да са краткотрайни, но световната икономика в момента е в „крехко“ състояние, посочи вчера на среща в Рияд управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.
Тя напомни, че МВФ очаква силен спад на икономическата дейност в Китай, последван от бързо възстановяване, но предупреди, че ситуацията би могла да се влоши и да има по-тежки последици за други страни.
Пекин реши да не изпраща делегация на срещата в Рияд, където ще бъде представляван от китайския посланик в Саудитска Арабия.
„Следим отблизо развитието на вируса и преценяваме възможните отражения върху икономическия растеж“, заяви пред журналисти високопоставен служител на американското финансово министерство.
Правозащитници настояха страните от Г-20 да упражнят натиск върху кралството, което засили репресиите срещу всички несъгласни с властите и хвърли в затвора активисти, журналисти и опозиционери, допълва агенцията.
Италия съобщи за втори смъртен случай от коронавируса
Втори смъртен случай от новия коронавирус бе регистриран в Италия, съобщи днес говорител на италианската Агенция за гражданска защита, цитиран от ДПА. Втората жертва е италианка, починала в северната провинция Ломбардия. Говорителят съобщи също, че броят на потвърдените случаи на заразени е нараснал до 29 души, включително 27 в Ломбардия и два в съседната област Венето. Първият смъртен случай бе съобщен късно снощи – 78-годишен пенсионер, починал в болница във Венето, близо до Падуа.
Японски правителствени служители потвърдиха нови 14 нови случая на заразени с коронавируса, докато здравните власти се борят да предотвратят глобална епидемия, предаде Ройтерс.
Сред заразените е гимназиална учителка в префектура Чиба източно от Токио, която отишла на работа, въпреки че имала симптоми. Това разпали страхове, че вирусът може да се разпространи сред нейните ученици и колеги. Заболялата учителка е над 60-годишна, проявила е първи симптоми на 12 февруари и е хоспитализирана на 19 февруари според местни медии. Местната управа реши да затвори училището за два дни, считано от 25 февруари.
В същата провинция има и втори заболял – жена в 30-те си години, която е хоспитализирана, но все още не е развила някакви симптоми.
В северната провинция Хокайдо се е разболяло момче, което няма и 10 години. Вчера бе потвърдено, че са се заразили двама братя в начално училище в Хокайдо. Смяташе се, че децата може би са по-слабо уязвими за новия вирус, защото съобщенията за заразени млади хора са много малко.
Японското правителство е изправено пред все повече въпроси дали прави достатъчно да спре разпространението на вируса, докато Токио се готви за домакинства на летните олимпийски игри през юли, отбелязва Ройтерс. В страната вече има над 100 положителни теста за новата грипоподобна болест, която досега е причина смъртта на над 2300 души в Китай.
От новите случаи на заразени, за които бе съобщено днес, осем са на остров Хокайдо, според уебсайта на правителството на префектурата. Още два са в префектура Чиба, един в Токио и още един в префектура Вакаяма в Западна Япония. Потвърдени са два случая на мъже над 50 г. в префектура Кумамото в Южна Япония.
ОАЕ потвърди два нови случая на коронавируса – иранец и съпругата му
Обединените арабски емирства потвърдиха днес два нови случая на заразяване с новия коронавирус в страната, предаде ДПА. Става дума за 70-годишен иранец и съпругата му, на 64 години. Мъжът е настанен в „нестабилно състояние“ в болница в ОАЕ.
Общият брой на регистрираните в Емирствата случаи на заразата вече е 13, сочат данни на здравното министерство на страната. В Иран случаите са 28, като петима души са починали. Особено притеснително е, че заразата се предава в самата страна.
Африка не е добре подготвена за борба с коронавируса, смята СЗО
Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че системите за обществено здравеопазване в Африка не са достатъчно добре екипирани, за да посрещнат епидемията от коронавируса, ако заразата проникне и се разпространи на континента, предаде Франс прес.
На среща на министрите на здравеопазването на страните от Африканския съюз (АС) в Адис Абеба генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус прикани държавите членки на АС да се сплотят „в единен фронт, за да бъдат по-войнствени“ в борбата срещу новия коронавирус Ковид-19.
„Основен повод за тревога за нас остава потенциалът за разпространение на Ковид-19 в страните, чиито системи за здравеопазване са по-несигурни“, заяви генералният секретар на СЗО чрез видеомост от Женева.
До момента в Африка има само един потвърден случай на заразяване с Ковид-19 – в Египет.
На континента са регистрирани над 200 подозрителни случая, но почти всички проби досега са отрицателни, съобщи днес Мачидисо Ребека Моети, директор на регионалното бюро на СЗО.