Снимка: Архив Ройтерс |
Американският Сенат единодушно прие резолюция във вторник, с която осъди руския президент Владимир Путин като военен престъпник – рядка проява на единство в дълбоко разделения Конгрес, съобщава Ройтерс.
Резолюцията, внесена от републиканския сенатор Линдзи Греъм и подкрепена от сенаторите на двете партии, насърчава Международния наказателен съд (ICC) в Хага и други страни да се насочат към руските военни в разследвания на военни престъпления, извършени по време на инвазията на Русия в Украйна.
„Всички ние в тази зала се обединихме заедно, демократи и републиканци, за да кажем, че Владимир Путин не може да избегне отговорност за действията си срещу украинския народ“, заяви лидерът на мнозинството на демократите в Сената Чък Шумър в изявление преди вота.
Русия нарича действията си „специална военна операция“ за демилитаризиране и денацифициране на Украйна. Путин също така нарече страната американска колония с марионетен режим и без традиции на независима държавност.
Москва към момента не е превзела нито един от 10-те най-големи града в страната след началото на инвазията на 24 февруари – най-голямото нападение срещу европейска държава от 1945 г. насам.
Също във вторник САЩ наложиха нови санкции срещу руски военни лидери и лица, които обвинява, че са свързани с нарушаване на човешките права. Нови мерки бяха наложени и срещу близкия съюзник на Москва – президента на Беларус Александър Лукашенко.
Държавният департамент обяви санкции срещу 11 руски военни лидери, включително няколко заместник-министри на отбраната и Виктор Золотов – началник на руската национална гвардия и член на съвета за сигурност на Путин.
Санкциите замразяват активи в САЩ на санкционираните лица и като цяло забраняват на американците да имат отношения с тях.
Министерство на финансите пък обяви санкции срещу четирима руснаци и едно юридическо лице, които обвинява, че са изиграли роля в прикриването на събития около смъртта на разобличителя Сергей Магнитски или че са свързани с нарушаване на човешките права срещу адвоката Оюб Титиев, работещ в тази сфера.
Министерството допълва, че засилва санкциите си срещу Лукашенко и се насочва и към съпругата му.
Андреа Гаки, ръководител на дирекцията за контрол на чуждестранните активи в министерството, каза в изявлението, че санкциите са последствията за хора, ангажирани в корупция или свързани със сериозни нарушения на човешките права.
„Осъждаме атаките на Русия срещу хуманитарните коридори в Украйна и призоваваме Русия да спре непровокираната си и брутална война срещу Украйна“, добавя тя.
Магнитски бе руски адвокат, арестуван през 2008 г., след като обвини руски представители, че са замесени в огромна данъчна измама. Той почина в затвор в Москва през 2009 г., след като се оплака от малтретиране.
Мерките от вторник са насочени и към съдия Наталия Мушникова, обвинена от министерство на финансите, че е „участвала в усилия за прикриване на правната отговорност за задържането, малтретирането или смъртта“ на Магнитски.
Санкции са наложени и срещу клона на министерството на вътрешните работи на Руската федерация в чеченския района Курчалой, чиито офицери арестуваха Титиев през 2018 г. и го обвиниха в притежание на наркотици.
Титиев, ръководител на центъра за защита на човешките права Memorial в Чечня, бе задържан и обвинен през 2018 г. Той заяви, че полицията е подхвърлила наркотиците по време на претърсване. Титиев бе осъден на 4 години в наказателна колония.