От следващата учебна година започва обучението по новата професия „Приложен програмист“, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието.
Тя беше включена в списъка на професиите за професионално образование и обучение през декември 2016 г.
В процес на подготовка е държавният образователен стандарт за обучение по тази професия, в чието разработване участва бизнесът, уточняват от МОН.
В пълния курс на обучение ще бъдат включени около 400 ученици. Още поне 200 ще имат възможността да усвоят програмирането в извънкласни форми. Те ще работят по тригодишни програми, които ще се проведат на база споразумение от декември 2016 г. между МОН и четирите IT асоциации.
Досега 19 училища са заявили желание да обучават приложни програмисти. Сред тях има три професионални гимназии в столицата, две в Пловдив, по една във Варна, Враца, Русе, Габрово, Пазарджик , Монтана, Плевен, Сливен, Шумен, Стара Загора, Сопот, Своге, Самоков и Копривщица.
Част от училищата имат готовност да предложат дуално обучение. Техните ученици от 11 клас ще имат обучение в реална работна среда във фирми-партньори 2 дни в седмицата, а в 12 клас – три дни. Ще получават заплати.
Тригодишното извънкласно обучение пък ще бъде предложено на всички училища, в които има ученици с интерес към програмирането. За тези курсове МОН ще отделя 250 000 лева годишно по нова национална програма „Обучение за ИТ кариера“, която се разработва в момента.
Източник: offnews.bg