КЕВР обсъди новата, по-висока цена на газа от януари. Предложението е синьото гориво да стане 117 лева за мегаватчас, което е увеличение с малко над 14%.
„Да си представим това азерската молекула да дойде в България – това даже не е нужно. Възможно е част от количеството, което ние нормално транзитираме за Гърция, да бъде задържано в България. Тук има един технически проблем обаче – че не е готова връзката, през която да бъде трансфериран този газ в гръцката система“, посочи бившият член на КЕВР Еленко Божков в студиото на „България сутрин“.
Според него, ако се използват възможностите да се увеличи доставката до договорените количества, ще има начини за съществено влияние и намаление с до 40% на сегашната цената.
А относно това как ще се отрази увеличението на бизнеса, експертът каза пред Bulgaria ON AIR, че резултатът ще бъде крайно негативен.
„На бизнеса продължава да се отразява крайно негативно. Заедно с цените на електрическата енергия. За малкия бизнес, който няма възможности за кредитиране, за гарантиране на сделките си, това е пагубно. Вероятно в началото на годината ще сме свидетели на редица фалити при малките фирми, особено тези, които използват и природен газ и електричество за производството си“, прогнозира бившият член на КЕВР.
Тенденцията за поскъпването на природен газ зависи изцяло от „Северен поток 2“ и неговото лицензиране от германския регулаторен орган, смята Божков.
Членът на Стратегическия съвет на президента коментира и наложения мораториум на цените.
„Инициаторите на този мораториум, в лицето на Гьоков и Нинова, останаха единствените му защитници, като средство за компенсиране на цени. Има редица други начини за задържане на цените, които се използват от правителствата в цяла Европа“, изтъкна той.