След съвети от САЩ и Москва: Стоплят ли се отношенията между двете Кореи?

Лидерът на КНДР Ким Чен-ун ще се срещне с южнокорейски делегати на официална вечеря в Пхенян за пръв път, откакто пое поста на лидер на Северна Корея, предаде BBC, съобщиха световните агенции.

[ad id=“225664″]

Кабинетът на южнокорейския президент потвърди, че в Пхенян е изпратена делегация. Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун каза, че е важно да бъде продължен климатът на помирение и диалогът между двете Кореи.

Една от целите на пратениците на Южна Корея е да инициират разговори между Севера и САЩ, както и да се обсъдят условията, при които Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия.

Пратениците са от безпрецедентно високо ниво – началникът на разузнаването Сун Хун и съветникът по национална сигурност Чунг И-йонг. Според държавното радио на Северна Корея, двамата са били посрещнати от севернокорейския председател на комитета за мирно обединение Ри Сон Гуон. Южнокорейски делегати не са посещавали Севера от 2007 г. насам.

[ad id=“236999″]

„Ще представим идеята на президента Мун Дже Ин за поддържане на диалога и подобряването на отношенията между Севера и Юга, както и за премахването на ядреното оръжие от Корейския полуостров. Планирам да проведем задълбочени дискусии как да продължим диалога не само между Севера и Юга, но и между Севера и Щатите“, каза преди срещата Чунг И-йонг, съветник по национална сигурност на Южна Корея.

Доналд Тръмп заяви, че САЩ са готови да преговарят със Северна Корея, ако тя първо премахне ядрените си оръжия. Макар че Северна Корея изразява готовност за преговори, външното й министерство съобщи, че поставянето на предварителни условия за преговори от страна на САЩ е „абсурдно“.

[ad id=“237001″]

Отношенията между САЩ и Северна Корея бяха доста напрегнати преди Зимните олимпийски игри в Пьончан, когато двете страни се заплашваха взаимно с пълно унищожение. Олимпийските игри бяха повод за възобновяване на преговорите между Севера и Юга, а двете страни се явиха под общ флаг.

Въпреки това, американският вицепрезидент Майк Пенс заяви, че няма „светлина в тунела“ в отношенията със Северна Корея, а САЩ и регионалните им съюзници трябва да продължат да „изолират Северна Корея дипломатически и икономически, докато не тя не се откаже от ядрената и ракетната си програма, припомня BBC.