Руският външен министър Сергей Лавров реагира остро в понеделник заради отказа на България, Северна Македония и Черна гора да предоставят въздошните си пространства за него полет до сръбската столица Белград.
Посещението на Лавров беше планирано за 6 и 7 юни, но беше отменено, след като трите съседни държави не разрешиха преминаването на самолета му. Причина за забраната са наложените на Русия европейски санкции заради войната в Украйна
“Случи се нещо безпрецедентно”, заяви по-късно в понеделник руският външен министър, определяйки забраната полетът му да премине над България, Северна Македония и Черно гора, като “скандална”.
“Зная, че ще последват много обяснения, каквито досега не сме чули. Страните, които отказаха разрешение за полета, ще кажат, че така са им наредили от ЕС и НАТО. А те, на свой ред, ще обясняват, че държавите са взели сами решенията си”, добави Лавров, цитиран от БНР.
Кремъл определи затварянето на въздушното пространство на трите държави като “враждебен акт” към Русия. Говорителят на руския президент Владимир Путин – Дмитрий Песков, пък коментира, че подобни действия създават проблеми с разработването на график за дипломатически срещи на високо ниво.
“Такива действия обаче няма да попречат на Москва да поддържа контакти с приятелски държави”, добави Песков.
Междувременно генералният директор на “Роскосмос” Дмитрий Рогозин пък направи недвусмислен коментар по темата, споменавайки все още несъществуващата руска ядрена ракета “Сармат”. Той написа в Туитър, че доброто на тази ракета е, че “няма да иска съгласие за полет от страхливите българи, отмъстителните румънци и черногорци, които предадоха общата ни история”.
Зам.-председателят на горната камара на руския парламент Константин Косачов заяви от своя страна, че демаршът на България, Северна Македония и Черна гора е насочен към Русия и Сърбия като държави и затова те трябва да реагират заедно.
От Европейската комисия отказаха коментар за думите на Дмитрий Рогозин и допълниха, че не обсъждат “глупости” в Туитър. Говорител на Комисията допълни пред БНР, че решението на България, Румъния и Черна гора е напълно легитимно, изразявайки задоволство, че тези страни подкрепят политиката на ЕС.