Смъртоносният вирус Нипа взима все повече жертви

Смъртоносният вирус Нипа взима все повече жертви в Индия, като само за последните 24 часа са регистрирани 11 нови случая на заразата.

Световната здравна организация определя вируса като един от най-опасните в света, за него няма лечение или ваксина, и смъртността му варира от 40 до 75%.

Вирусът е зооноза, разпространява се от заразени прилепи и мишки. Обикновено се предава на хора, които са яли плодове, заразени със слюнка от заразеното животно.

Преди седмица властите в щата Керала съобщиха за смъртта на 12-годишно момче, заразено с вируса, а здравните власти започнаха проверка на 251 лица, имали контакт с момчето.

Към момента в болници са настанени 38 души с вируса, 11 от които са развили симптоми.

За да се предотврати разпространението на болестта, индийското министерство на здравеопазването препоръча засилване на епидемиологичното наблюдение и провеждане на по-интензивно проследяване на контакти на пациенти. Засилени мерки за сигурност са въведени по-специално в район Кожикоде, където е намерено болното момче, и в три съседни области.

Заболяването е установено за първи път през 1999 г. в Малайзия в свинеферма в селцето Бару Сунгай Нипа. Заболяването започва през октомври 1998 г. и продължава до април 1999 г. Първоначално се е смята, че възникналото огнище е на японски енцефалит. Правителството предприема спешни мерки за борба с комарите (вектор на японския енцефалит) и ограмотяване на населението. Въпреки това обаче случаите на заболяването не намаляват. Прави впечатление, че случаите на заболели хора са сред тези, които отглеждат свине и са имали директен контакт с тях. Процентът на случаите на енцефалит е много по-висок отколкото при японски енцефалит. През 1999 г. e изолиран причинителят – нов вид вирус, който много наподобява на също открития по това време вирус, причиняващ заболяването Хендра. Скоро след това двата вируса биват отделени в нов род Хенипавирус.

Огнището в Малайзия нанася сериозни икономически щети на свиневъдството в страната. В страната се отглеждат около 2,4 млн. свине. Около 1,1 млн. от тях биват унищожени с цел ликвидиране на заболяването. Заболяват 257 души, предимно фермери, от които 105 умират. По-късно умират и двама души в Индонезия, работили в заразени ферми. В Сингапур заболяват 11 работници работещи в кланица, в която са клани свине от Малайзия. Един от тях умира.

Източник: https://www.dnes.bg/……………