Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg |
Ако се установи, че дете е пуснало сигналите за бомби в училищата в няколко града, родителите му ще бъдат санкционирани и осъдени за сериозна сума пари. Експертите по киберсигурност и полицията ще разберат това до 1-2 дни, заяви пред Нова тв киберспециалистът Спас Иванов.
Основните версии, по които се работи, са две.
„Едната е да бъде предизвикана паника и масово неходене на училище от страна на малка група ученици или конкретен ученик. Другата цел е дезинформационна кампания на чужда страна или хакерска група, имаща за цел да дестабилизира социално даден регион. Обикновено зад подобно случаи винаги излиза дете, което не е подготвено за изпит”, уточни експертът.
В понеделник директорите на учебни заведения реагираха по различен начин на сигнала. Някои ученици бяха евакуирани за 2 часа, други за 24, а имаше и училища, които продължиха работа без прекъсване.
Според Явор Колев, това са хактивистки групи, които имат за цел да всяват паника и страх и да изглеждат като сериозна заплаха.
Подобни атаки с бомбени заплахи в училища се случват за първи път в такива мащаби. Целта на тази атака е да има паника и страх у гражданите и в голяма степен това беше постигнато предвид реакцията и неподготвеността на училищата при такива обстоятелства, заяви пред БНТ бившият началник отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП.
По думите му, много бързо органите биха могли да получат информация от нашите партньорски служби от НАТО и ЕС. Когато става дума за терористични заплахи се включва механизъм за много бърза реакция и данните се предоставят в реално време, така че лесно да се анализира каква е реалната опасност.