Според доклада на правителството – две нагласени поръчки спечелило „Автомагистрали“ ЕАД

Държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД е спечелило две нагласени поръчки. Това сочи доклада на Главния инспекторат при Министерски съвет за състоянието на министерствата и дейността по провеждане на обществените поръчки, който беше публикуван в понеделник.

Като примери за нагласени обществени поръчки, в които техническите задания дават предимство на един участник или ограничават участието на други участници, са посочени ремонтите на участъци магистралите „Тракия“ и „Хемус“. И в двата случая поръчките са спечелени от държавното дружество, собственост на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) „Автомагистрали“ ЕАД.

И двете поръчки са проведени през 2015 година, като едната касае ремонта на тунел „Ечемишка“, при който на 5 февруари падна лампа и уби жена. Класирането на участниците в поръчката: „Избор на изпълнител за поддържане на автомагистрален участък от АМ „Хемус“ от км. 0+000 до км. 78+554 и пътна връзка „Прелок“ от км. 0+000 до км. 3+024, включително и принадлежащите пътни връзки, поддържане осветлението на тунели „Витиня“, „Топли дол“, „Ечемишка“ и „Правешки хан“ с обслужващите ги подстанции и далекопроводи, охрана на пътните съоръжения и принадлежности в обхвата на автомагистралата на територията на ОПУ – София и ОПУ – Ловеч, стопанисвани от АПИ“, е направено на 29 май 2015 г. Два месеца по-късно е направено класирането и за втората поръчка, която касае участъци от „Тракия“ и „Марица“.

Противно на очакванията, за Министерството на отбраната, което беше обявено за първенец в нарушенията, в доклада не са посочени подробности. Ведомството също попада в графата с нагласени поръчки. В доклада е посочено, че в много обществени поръчки е имало забавяне в стартирането им. Причината била късното утвърждаване на годишния План за обществени поръчки и многократното коригиране на Единния поименен списък на обектите за строителство и строителни услуги. Даден е пример с обществена поръчка за доставка на хранителни продукти и напитки, която е започнала през август 2015 г. след като срокът за изпълнение на предишния договор е бил вече изтекъл преди това – през м. юни същата година.

В доклада на Главния инспекторат се посочва, че не са открити данни за допуснати съществени нарушения при функционирането на министерствата. Предоставена е информация за възникнали проблеми при реализирането на конкретни секторни политики и програми. Като пример са посочени проблеми в ОП „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“, както и забавяне при подготовката и приемането на част от под законовите нормативни актове по прилагането на Закона за предучилищното и училищното образование.

В документа се посочва още, че има риск за усвояването на отпуснатите европейски средства за охраната на границата. Заради забавени около 94 процедури в МВР под въпрос остават над 178 млн. лв. без ДДС. В тази връзка съществува и риск от образуване на наказателна процедура от страна на ЕК, поради неспазване на поетите от България ангажименти, в качеството й на държава, в процес на присъединяване към Шенгенското пространство, пише в доклада.

Източник: offnews.bg