Мнозина считат карането на автомобил за приятно, отпускащо изживяване.
Други си изкарват прехраната с дълго стоене зад волана. Голямо проучване във Великобритания стигат до интересен извод, свързан с карането на автомобил за повече от два часа на ден. Според изследванията на Университета в Лестър дългото прекарано време зад волана ни прави по-глупави, пише OFFNews.
[ad id=“225664″]
Водещият изследването Кишан Бакрания и екипът му са изследвали начина на живот на близо половин милион британци на възраст от 37 до 73 години в последните 5 години, през които са правени редовно тестове за интелигентност. Сред тези хора близо 93 000 са управлявали автомобила си между два и три часа на ден.
Още в началото на изследването точно тези хора са били с по-слаби резултати на тестовете, а в края са отбелязали и най-сериозен регрес сред всички изследвани, особено спрямо хората, които нямат автомобил и ползват други методи на придвижване.
Учените твърдят, че същият ефект се наблюдава и при хората, гледащи телевизия повече от три часа на ден.
„Факторите за загуба на интелигентността много често са свързани с начина на живот – тютюнопушене, застояване, лошо хранене. Дългото каране се оказва също такъв фактор„, обяснява д-р Бакрания.
[ad id=“263680“]
Той обяснява тази тенденция с това, че карането напряга мозъка и води до излишна амортизация и стрес, които в дълъг период се проектират като намаляване на мозъчната активност. В изследването се посочва още, че дейности като работа или игра на компютър действат обратното – повишават способностите на мозъка и „раздвижват“ сивото вещество.
Източник: dunavmost.bg