Срещу сушата и смъртта. Как оцеляват дивите коне край Дунав

В делтата на Дунав, изпълнен с много езера, се намира най-старият природен резерват на Румъния, Летя. Той е обявен за световно наследство и е дом на редица растителни и животински видове. Сред тях са и много диви коне.

Няколко горещи вълни през лятото на 2022 г. станаха причина дори във влажните земи на парка да се стигне до засушаване на големите водопои, които служат на конете през лятото. Всичко това обаче дълго убягва на служителите в парка, но е видяно от местните хора и туристите.

Проблемът е, че засушените водопои застрашават живота на най-големите животни, които зависят от тях – дивите коне.

Засушаването на един от водопоите


Засушаването на един от водопоите

Ситуацията, изглежда, е предначертана и от институциите. Преди десетилетие те вземат спорното решение да обградят част от парка, в която се намират много диви коне, за да стимулират растежа на фиданки на тополи, да запазят екосистемата и да увеличат потока от туристи. Сега обаче оградата се превръща в пречка за това конете да достигнат до голямото езеро Мархей на запад.

Вместо да оградят целия резерват, сега конете и други животни са поставени в плен и изпитват жажда.

„Вместо да оградят целия резерват, сега конете и други животни са поставени в плен и изпитват жажда“, казва пред румънската редакция на Свободна Европа местен жител, който пожела да остане анонимен.

Тежкото положение на конете е поредният тревожен знак за засушаването в Румъния, но и в други точки на Европа. Сушата в делтата на Дунав е проблем не само за живота на растенията и животните, но също и за туризма и речните търговски пътища. Експерти и активисти предупреждават, че ситуацията може да се влоши заради климатичните промени и че са необходими спешни действия от страна на институциите.

Конете в парка


Конете в парка

Конете на Летя

Продукт на векове на смесване на различни древни популации, както и с животни, избягали от местните ферми след падането на комунизма, конете от делтата на Дунав са сред последните неопитомени видове в цяла Европа.

Дивите коне са продукт на векове на смесване на различни древни популации, както и с животни, избягали от местните ферми след падането на комунизм


Дивите коне са продукт на векове на смесване на различни древни популации, както и с животни, избягали от местните ферми след падането на комунизм

Тяхната свръхпопулация от последните години, която достига между 4 и 5 хиляди в Сулина и Чила, провокира природозащитници да предупреждават за рисковете за флората в делтата.

Точно тогава се взема и решението зоната, в която се намират конете, да бъде оградена и по този начин да се предпазят други растителни и животински видове. 22 километра от двойна ограда, завършена през 2014 г., ограничават конете в пространство от 2800 хектара от общо 5300 хектара, на които се простира гората Летя. Точно там се намират и двата водопоя, които да позволяват съществуването на конете.

Конете са ограничени на малка територия в парка


Конете са ограничени на малка територия в парка

Водопоите се захранват от подземни извори. Те се намират в близост до загражденията.

Сушата в Румъния

Сушата в Румъния тази година, която засегна най-вече източните части на страната, допринесе за катастрофални прогнози за добива на пшеница, царевица и други култури. Тя постави под риск и енергийната система, която вече беше засегната от войната, която Русия започна в Украйна.

Трафикът по реката, който има голямо значение за икономиката на цялата страна, също беше ударен заради ниските нива на водата. Това накара администрацията да разпореди много кораби да останат по пристанищата.

През юли екоминистърът на Румъния Барна Танчош предупреди, че сушите засягат близо 3/4 от 20-милионното население на страната и призова гражданите да пестят вода.

Точно в този момент се случиха и засушаванията на водопоите в Летя. Седмици наред обаче администрацията на природния парк не реагираше. Едва в средата на август от парка излязоха със съобщение, с което признават за опасността за конете, но твърдяха, че нямат право да действат, защото всяко тяхно действие може да доведе до „непоправими щети за екосистемата“.

Конете, които са се измъкнали от ограниченията


Конете, които са се измъкнали от ограниченията

В същото време директорът на парка Вьорица Бисча каза, че служителите са се намесили в „строго защитаваната местност“.

Но според местните хора това е просто лъжа и те доказват твърденията си с множество снимки.

Хората спасяват конете

Тогава в историята се намесва местен кмет. Антонел Покора твърди, че проблемът може да се реши за половин час, като се отстранят калта и пясъка, които спират водата да тече към водопоите.

Той каза, че администрацията му има булдозер, с който може да прокара водата, но подобни действия са забранени заради защитата на местността. Той на няколко пъти изпраща искания към управата на парка, както и към директора на цялата зона в делтата на Дунав с призиви да си свършат работата. Седмици наред Покора не получава отговор, а когото накрая такъв идва, той гласи, че администрацията ще изпрати някого, за да „анализира и реши проблема“.

Конете търсят вода в цялата гора


Конете търсят вода в цялата гора

Никой, даже Османската империя не е унищожила екосистемата.

„Никой, даже Османската империя не е унищожила екосистемата. Сега г-жа Бисча казва, че ние ще я унищожим, ако разширим тези два водопоя и чакаме за дъжд, какъвто не валя през 2019 и 2020 г.“, казва местен жител.

Историята привлича вниманието и на голяма организация за защита на животните в Румъния. Те също изпращат сигнали и алармират медиите. Местните хора пък изпращат снимки на Свободна Европа, които ясно показват, че парковата администрация не предприема никакви действия, а водопоите седят пресъхнали със седмици.

Местни хора започват и кампания за събиране на средства за техника, с която безопасно могат да освободят достъпа на водата до хранилищата.

Управителят на целия резерват в делтата на Дунав Габриел Маринов не отговори на позвъняванията и имейлите на Свободна Европа до средата на август.

Два дена след публикуването на историята обаче той отиде на проверка, за да види проблема. Точно тогава бяха отворени и портите, които водят към езерото Мархей, където животните могат да получат достъп до вода.

Управителят на Летея отваря вратите, които водят към езерата


Управителят на Летея отваря вратите, които водят към езерата

Само три дни по-късно двата водопоя бяха освободени от калта и пясъка и бързо се напълниха. Минути, след като достъпът до тях беше възстановен, няколко коня отидоха до мястото, на което са свикнали да пият вода.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. . Бъди оригинален! Интересни подаръци за скъпи хора! КУПИ СЕГА! https://kupi-sega.bg/