Сривът на криптопазара отвори път за тревожно спокойствие

Сривът на криптопазара отвори път за тревожно спокойствие

Снимка: Bloomberg LP

Дори и при високите стандарти на криптовселената последната седмица определено се отличаваше.

Алгоритмичният стейбълкойн TerraUSD изтри паритета си с долара, след като сложният механизъм, създаден да подсигурява връзката, внезапно се обърна срещу нея, засмуквайки дори и най-големите криптовалути в един водовъртеж от панически разпродажби, пише Bloomberg.

Още по темата

До средата на седмицата хаосът стигна и до стейбълкойна за 80 млрд. долара тетер, принуждавайки хората зад него да дадат гаранции на инвеститорите, че всичко е наред. Не бяха пощадени и борсово търгуваните продукти, свързани с криптовалутите. Един такъв, който проследява цената на проблемния токен луна изтри 99% от цената си за ден. В момента самата монета практически няма стойост.

В петък (13 май) обаче вълна на спокойствие заля криптопазара. Въпреки това последиците от бурната седмица са значителни – криптопазарът загуби пазарна капитализация от 270 млрд. долара, показват данни на CoinMarketCap. Биткойнът пък изпрати най-волатилната си седмица от октомври насам. Прибавете към това и по-големия въпрос: кои други краища на криптовселенната може скоро да се разтресат и да предизвикат пазарен срив като този?

„Усложненията за сектора и това, което научаваме впоследствие, са значителни и жизненоважни уроци по пътя ни напред“, посочва Мати Грийнспам, основател на изследователската компания Quantum Economics, в нюзлетър.

Макар да се увеличава със 7% в петък, цената на биткойн остава с 11% надолу през последните пет дни, докато вторият по капитализация токен етер губи 20%. По-малките т. нар. алткойни понесоха дори още по-голям удар.  

С влошаването на хаоса около TerraUSD (UST) блокчейнът зад стейбълкойна и свързаната криптовалута луна спря да обработва нови трансакции два пъти в рамките на по-малко от ден, стана ясно по-рано в петък. От Terraform Labs – които стоят зад блокчейна, съобщиха в туит, че валидаторите, които отговарят за потвърждаването на трансакциите, са „измислили план за възстановяване“ мрежата на тера.

„За нас беше шок да видим, че платформа толкова голяма, колкото тера, е спряна. Това е безпрецедентно“, коментира Михир Ганди, партньор в PwC. „Светът на стейбълкойните изглежда притеснително“, допълва той.

Надзорът

По-традиционните стейбълкойни като тетер, USDC и Binance USD, които държат доларови еквиваленти и други резерви в подкрепа на паритета си, засега поддържат равновесието, но регулаторите все пак си взимат бележка.

По думите на финансовия министър Джанет Йелън проблемите с тера показват опасностите, произтичащи от токените, които са свързани с долара. Тя призова за нови регулации и допълни, че ведомството работи върху доклад по въпроса.

Има и други предизвикателства пред криптовалутите, да не споменаваме тенденцията им да се търгуват все повече и повече като технологични акции. 40-дневната корелация на биткойна с индекса Nasdaq 100 в момента е 0,82, което е близо до рекорд, показват данни на Bloomberg. Корелация от 1 означава, че двата актива са в перфектен синхрон, а -1 означава движение в противоположни посоки.

Корелацията на биткойна с Big Tech е почти на рекордно равнище. Графика: Bloomberg

Здравата връзка с ценните книжа подкопава аргумента, че криптовалутите са добър начин за диверсифициране. Вместо това инвеститорите се отказват от тях наред с други класове активи при затягане на паричната политика.

Управителят на Федералния резерв Джером Пауъл потвърди в четвъртък (12 май), че централната банка на САЩ по всяка вероятност ще увеличи основната лихва с половин процентен пункт на всяко от следващите си две заседания и дори може да прибегне и до по-големи ръстове.

Едуард Моя, старши пазарен анализатор на Oanda, посочи в имейл в четвъртък, че спадът на цената на биткойна под 30 хил. долара е отворил ключов вход за много институционални инвеститори.

„Доверието отслабва в криптовселената, но изглежда се приближаваме по-близо до края на пазарните разпродажби“, допълни той. „Биткойнът се възстанови от цена от 25 424 долара, но това няма да продължи, ако апетитът за риск не се стабилизира скоро“, коментира той.

https://www.investor.bg/