Снимка: Bloomberg LP |
Най-грандиозният срив на цената на желязната руда предвещава по-голяма нестабилност, инвеститорите се борят със сложен политически план в Китай и неравномерно възстановяване на глобалното търсене.
Желязната руда се превърна в една от най-горещите стоки в тазгодишния бум на суровините. Тя обаче бързо стана и една от най-нестабилните, пише Bloomberg.
Цената на желязната руда падна с около 40% от рекорда, достигнат през май, тъй като Китай се стреми да намали производството на стомана, за да ограничи замърсяването.
Сега вниманието се насочва към несигурните перспективи пред потреблението. Търсенето в Китай показва признаци на отслабване, въпреки че се изграждат очаквания, че властите може да се обърнат към инфраструктурата, за да подпомогнат икономиката. Същевременно ръстът на новите случаи на коронавирус тежат върху растежа в голяма част от страната.
Спот рудата с 62% съдържание на желязо поевтиня с 14% в четвъртък, което е най-големият спад досега. Фючърсите в Сингапур поскъпват с 5,9% до 138,30 долара за тон в петък след спада в четвъртък от 12%, но остават близо до най-ниско ниво от декември.
Пазарът е силно засегнат от противоречивите политики на Китай. Длъжностните лица се бяха насочили към стимули за подпомагане на растежа, подхранвайки търсенето на стоки, ключови за инфраструктурата и собствеността. В същото време те се опитаха да намалят производството на стомана и очакванията за порой от ограничения доведоха до сериозно натоварване на предприятията през първото полугодие.
Това подкрепи ръстовете на цените на стоманата и желязната руда. В резултат инфлационният натиск доведе до репресия срещу спекулациите със суровини, по-строги кредити и умерени разходи в строителството.
Наблюдателите на пазара сега се опитват да преценят до каква степен това по-слабо потребление се е отразило на цените. Според Morgan Stanley желязната руда може да поевтинее допълнително поради слабото търсене на стомана в Китай. Анализаторът на Kallanish Commodities Ltd. Томас Гутиерес коментира, че желязната руда е близо до дъното.
Все пак нестабилният растеж може да подкрепи търсенето на желязна руда, ако са необходими мерки за подпомагане на икономиката. Растежът в Китай се забави повече от очакваното през юли, тъй като ръстът на новите случаи на делта варианта на коронавируса добавя към рисковете пред възстановяването и повишава очакването, че Пекин може да се обърне към повече парични и фискални стимули, за да предотврати по-рязко забавяне.
„Търсенето на стомана ще отслабне през втората половина на годината заедно със забавянето на сектора на имотите, но е малко вероятно да има голям спад, тъй като страната се ангажира да увеличи инвестициите в инфраструктура, за да компенсира потенциалните икономически рискове“, казва Сю Сянчун, главен информационен директор на изследователя Mysteel Global.
Съществуват и дългосрочни ограничения на доставките, които вероятно ще подкрепят желязната руда. Vale SA се опитва да възстанови добива след бедствие отпреди повече от две години, а Rio Tinto Group не смогва на търсенето.
„Цените вече спаднаха до устойчиво ниво“, казва Рохан Кендъл, ръководител изследвания на желязна руда в Wood Mackenzie. „Пазарът на желязна руда остава податлив на прекъсвания на доставките и са вероятни краткосрочни скокове в цената“, прогнозира той.
източник https://www.investor.bg/…………