Сръбските телевизии популяризират “шопска нация”, има ли я?

Опит да се обърне внимание на международната общност за нарушаване на правата на българското малцинство в Сърбия. Така председателят на културно-информационния център в Босилеград Иван Николов определи откритото писмо на Центъра, подкрепено от много сдружения, НПО и активисти, до президента на Сърбия Александър Вучич.

В него остро се осъждат спекулациите, с които се оспорва националната идентичност на българите в Сърбия и се говори за „шопска нация“.

„Има зачестили опити за популяризиране на т.нар. „шопска нация“, „шопски език“ по сръбските национални телевизии, други медии, електронни портали, отпечатването на книги, в които се оспорва нашата национална идентичност“, посочи още Николов.

„Сякаш се води някаква специална война на територията на България. Точно на тази територия страшно много се популяризира сръбската чалга, сръбските телевизии са изключително достъпни по всяко време. Обратното е почти немислимо“, призна председателят на културно-информационния център в Босилеград пред Bulgaria ON AIR.

Николов призова българската научна общност за реакция. А такава ще има, увери проф. Ана Кочева от Института по български език при БАН и член на Македонския научен институт.

„Истината е, че това е един полуфабрикат, научен, който за пореден път ни се поднася от Сърбия. И от тази гледна точка не би било много равностойно да го направим. Но въпреки всичко, ние ще го направим заради нашата общественост, заради това да сезираме и нашите политици и медии“, категорична е проф. Кочева.

„Опасното тук е, че когато нещо се представя като хермафродит шопски – т.е. нито български, нито сръбски, в един момент той ще намери природата си, минавайки през тази междинна фаза като сръбски“, каза още тя и направи сравнение с РСМ.  

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/