На тържествена своя сесия през септември 2010г., Общинският съвет – гр. Стара Загора избра за почетен гражданин на града дългогодишния съдия и държавен арбитър Димитър Рачев, който същата година бе навършил 100 години (роден на 01.04.1910г. , Ст. Загора, починал на 06.11.2013 г.,Ст.Загора).
За Димитър Рачев, който по-старото поколение старозагорски юристи миловидно наричаха “чичо Митко” веднъж Борис Маринов (старозагорски юрист, 1927-2009г.) ми разказа следното:
Стефан Саранделчев: Всяко зло за добро или обратното
“Когато Старозагорският окръжен държавен арбитраж се помещаваше на третия етаж на Съдебната палата, която по онова време ( 50- те и 60-те години на ХХ век) бе сграда на Окръжния народен съвет, с чичо Митко се изкачваме по стълбището за кабинета си. Той, обаче се изкачи от първия етаж за втория по северното стълбище, после премине през цялата площадка на втория етаж и от него за третия се изкачи по южното стълбище. Първи път така, втори път така и на третия го попитах: “Чичо Митко, защо губиш време, а и усилия да преминаваш през площадката на втория етаж, а не продължиш направо до третия по северното стълбище?” На това запитване, той ми отговори “Боре, когато човек се качва по стълбища не трябва да натоварва излишно сърцето си и затова трябва да се използват междинните площадки, да повърви по равното, сърцето му да се успокои.” Започнах да ползвам съвета на чичо Митко и се оказа, че действително много по-леко, а и дори по-бързо стигах до третия етаж отколкото преди това, когато не използвах междинната площадка на втория етаж.”
Димитър Рачев доживя до близо сто и четири годишна възраст с относително добри за тази възраст здраве и памет. Мисля, че неговият прагматизъм дори и при тези дребни детайли от живота му вероятно също е допринесло да достигне това дълголетие.
01.04.2010 г.
Стефан Саранеделчев поздравява Димитър Рачев,
дългогодишен съдия и държавен арбитър, по случай
неговия 100-тен рожден ден
ЗАРАТА ви запознава със Стефан Саранеделчев – казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част) преминава в Стара Загора, откъдето са и интересните истории, разказани в книгите му. Четете ТУК