Стотици хиляди са на режим на водата. Главчев поиска „спешни мерки“

Стотици хиляди са на режим на водата. Главчев поиска "спешни мерки"

Стотици хиляди български граждани живеят на воден режим, става ясно от съобщенията на ВиК дружествата по места.

Заради безводието служебният премиер Димитър Главчев поиска министерството на околната среда и водите (МОСВ) да предприеме спешни действия. Конкретно заради намалелия обем на язовир „Тича“, който осигурява вода за Шумен и Търговище, Главчев разпореди МОСВ да свика среща с участието на всички ресорни министерства.

Преди дни МОСВ съобщи, че „Тича“ е пълен само на 37% – при общ обем 311 млн. куб. метра, сега в язовира има едва 102 млн. кубика вода.

Това се случва, след като през цялото лято в стотици градове и села в страната имаше водни режими, в някои беше обявено и бедствено положение заради безводието.

Преди седмица от общинския съвет в Шумен сигнализираха, че положението с язовир „Тича“ се влошава. Разходът на вода от него е почти три пъти по-голям от притока.

Общо над 180 000 души в двете области Шумен и Търговище получават питейна вода от язовира.

Ситуацията обаче не засяга само тази част на България. От четвъртък вечерта режимът на водата в Ловеч се увеличава с още един час, съобщи за БТА директорът на ВиК – Ловеч.

Вода не достига и в Плевен, където от няколко дни са на особено тежък режим – водата се спира от 10.00 до 18.00 часа и от 22.00 до 6.00 сутринта, тоест хората имат вода само по четири часа сутрин и четири часа вечер.

Ловеч и Плевен нямат язовир, който да ги снабдява с питейна вода, а системата е остаряла и с огромни загуби, видни от годишните доклади на ВиК сектора.

Тетевен, Ялбаница и други по-малки населени места в региона също са на режим. Има и села като Дъбрава, които от месеци нямат никакво водоподаване и ползват вода само от водоноски.

Към настоящия момент с ниски нива в сравнение с предходни години са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.

От МОСВ добавиха, че ако тенденцията за малък приток се запази, е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036