window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-ZK41DFB3KD'); Тамаш Хак-Ковач: Целите на ESG стават част от ежедневните банкови процеси

Тамаш Хак-Ковач: Целите на ESG стават част от ежедневните банкови процеси

Тамаш Хак-Ковач: Целите на ESG стават част от ежедневните банкови процеси

Снимка: Банка ДСК

В следващите няколко години, чрез измерването ESG целите за екологично, социално и корпоративно управление ще бъдат част от ежедневните банкови процеси. Тази прогноза направи в рубриката „Made in Green“ на предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Тамаш Хак-Ковач, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на Банка ДСК. Това ще е сравнимо с измерването на кредитния риск.По думите на банкера първо обаче трябва да се изградят системите за измерване.

Още по темата

Тамаш Хак-Ковач съобщи, че като част от банкова група Банка ДСК има много различни възможности да действа в ESG сферата чрез своите различни подразделения. „Фондът за градско развитие е насочен само към устойчиви градове и общности – финансираме обществен транспорт, паркове, културни събития. ДСК Лизинг е насочен към инфраструктура, а Пенсионен фонд ДСК е насочен към липсата на бедност. Най-важната задача на банката е партньорство с други организации – да помагаме на клиентите да допринасят за целите за устойчиво развитие“, посочи банкерът.

Той потвърди, че като най-голямата банка на местния пазар Банка ДСК е постигнала висок дял на финансиране на ВЕИ, на иновативна инфраструктура, а най-голям ефект има при финансирането на десетките хиляди клиенти.

„От регулаторна гледна точка има много цели, но една от най-важните е да намалим цялостния въглероден отпечатък на банката почти до нула и можем да го постигнем до година-две“, убеден е банкерът.

В сферата на корпоративната социална отговорност той даде пример най-новия проект на банката, реализираната в партньорство с Mastercard – Wildlife Impact Card.

„Картата е направена от рециклирани материали, а самият проект е на практика мащабна образователна програма за опазването на околната среда. За всяка издадена карта Mastercard Wildlife Impact Банка ДСК и Mastercard даряват на международната организация Conservation International, за да помогнат за опазването и възстановяването на местообитанията на дивите животни“, посочи Тамаш Хак-Ковач.

Той коментира, че с този пример финансовите институции дават своя принос към една от важните цели на устойчивото развитие – действията за климата. „Не казвам, че всеки от нашите два милиона клиенти ще използват нашата карта, но дори ако малка част от тях възприемат това послание, това би било много важно“, убеден е банкерът.

Как влияят регулаторният и пазарният натиск върху бизнеса за опазване на околната среда? По какъв начин промените в глобалната ситуация, свързани с кризата в енергийния сектор, ще осигурят прехода към възобновяема енергия и ще изпълнят климатичните цели? Как ще се променят потребителските навици заради инфлацията? На какви нови практики ще станем свидетели от гледна точка на отговорното потребление и устойчивост?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.

https://www.investor.bg/