През април 1819 година британският офицер Джон Смит преследвал тигър в околностите на Мумбай. Съвсем случайно той видял в храстите странен вход на пещера. Находката се оказала толкова привлекателна, че британецът решил да се откаже от лова и да продължи да изследва пещерата. Съвсем скоро пред него на каменните стени се показали скални рисунки. Но Джон дори и не предполагал, че това е само началото!
По-нататък се появила цяла система от храмове, килии и монументи, издълбани направо в скалата… и 29 различни пещери!
Експертите смятат, че те са били на будстки монаси от II-ри до V-ти век преди н.е.
Всяка пещера е уникална, с неповторим дизайн на входа и интериора.
Повечето пещери са напуснати към VII век, но за местните са останали свещени.
Уникалните картини изобразяват различни етапи от живота на Буда. Много от тях са запазени в чудесно състояние. Цветовете и дребните детайли, независимо от годините, са ясни и много красиви.
В дните на зимното и лятното слънцестоене слънчевите лъчи, влизайки в пещерите, осветяват религиозните обекти през специални отвори в покрива. Даже след десетки векове всичко това изглежда потресаващо. Усилията и точността, с която всичко е пресметнато и изработено, направо ни изумяват, като се има предвид, че наборът от древни инструменти е бил доста оскъден. Вероятно ние никога няма да узнаем как е построено всичко това.
През 1983 г. храмовият комплекс „Аджанта“ стана паметник на световното културно наследство. Напълно възможно е тепърва там да се направят още смайващи разкрития.
Превод от руски ЗАРАТА
Източник: dailynova.me