Най-важното тази сутрин:
- ГЕРБ, ДБ и БСП вече говорят за споразумение
- Критиките срещу бюджета се увеличават
- Русия загуби още един генерал
ГЕРБ и “Демократична България” (ДБ) са постигнали “висока степен на съгласие” за сключване на коалиционно споразумение за цял мандат за управление. Двете формации съобщиха това след втория ден на преговорите помежду си.
ГЕРБ преговаря и с БСП и двете партии казаха, че са се обединили около позицията, че трябва да има редовно правителство с пълен 4-годишен мандат, съставено от “антикорупционно мнозинство с проевропейски характер”.
Преговорите продължават, очаква се среща и с ИТН. Партиите, които участват, имат различни условия за участие в мнозинство. ДБ настоява в евентуално споразумение да залегне “санитарен кордон” около “ДПС – Ново начало” на Делян Пеевски. ГЕРБ досега е изразявала несъгласие с декларация със същите условия.
Прокуратурата
Временният главен прокурор Борислав Сарафов защити активността на прокуратурата срещу членове на “Продължаваме промяната” (ПП).
Миналата седмица Сарафов поиска депутатския имунитет на Кирил Петков, после прокуратурата повдигна обвинения срещу сътрудник на Асен Василев, а след това предложи да бъде поискан имунитетът на Лена Бориславова, което предизвика критики и обвинения, че става дума за предизборна акция.
Сега Сарафов каза, че неговата роля е на “пощенска кутия” и не може да откаже да поиска депутатски имунитет.
Върховният административен съд отстрани кмета на район “Оборище” Георги Кузмов. Това значи, че ще има нови избори. Решението е спорно, защото противоречи на предишна съдебна практика, пише “Капитал”. Самият Кузмов смята, че е е бил “поръчан”.
Бюджетът
Служебният кабинет на Димитър Главчев е пренасочил 33,9 млн. лв., предвидени за наука, към земеделски производители. Това се разбра, след като фондация съобщи, че са орязани 2 млн. лв., предназначени за инвитро процедури. Новината предизвика политически реакции, но те са свързани само с парите за инвитро процедурите.
Правителството внесе проект на държавен бюджет за догодина, който предизвика критики.
Бившият премиер и финансов министър Иван Костов каза пред БНР, че ако бюджетът бъде приет в този вид, България ще бъде изправена пред втора Виденова зима. Така е наричан периодът на хиперинфлация по времето на кабинета на Жан Виденов.
С проекта за бюджет се предлага сливане на Националната агенция по приходите (НАП) и агенция “Митници”, има и предложение данъчните да имат право да претърсват и изземват – идеи, които също предизвикаха критики.
Генералът
Генерал Игор Кирилов, отговарящ за руските войски за ядрена, биологична и химическа защита, загина при експлозия в Москва. Източник от Украйна каза, че това е било специална операция на Киев. Ден по-рано украинската прокуратура повдигна обвинение на Кирилов за използване на химическо оръжие срещу украинци.
Петна от мазут изплуваха по руското крайбрежие на Черно море. Новината идва, след като един руски танкер потъна, а друг аварира в района на Керченския проток. Във вторник трети руски петролен танкер подаде сигнал за бедствие. На борда му има 4 хиляди тона мазут, но засега няма изтичане във водата.
Екоминистерството каза, че не очаква българските води да бъдат засегнати. Най-важното за инцидента е в това кратко видео.
Асад
Сваленият от власт сирийски президент Башар ал-Асад каза, че не е планирал предварително бягството си от Сирия, а се е евакуирал. Това е първото публично изявление на Асад, който избяга от страната си. Сега той е в Русия, а руският президент Владимир Путин му даде убежище.
Башар ал-Асад беше на власт в Сирия четвърт век. Преди това баща му управляваше 30 години. Семейство Асад построи своя автократична династия, докато опустошаваше Сирия. Видка Атанасова разказва как стана това.
Наричат ги “естествена крепост”. Малка територия със стратегическо значение, за която Сирия и Израел спорят отдавна. След падането на режима на Асад израелската армия започна да завзема нови позиции там. Защо Израел иска да контролира Голанските възвишения? Дамяна Велева обяснява.
Руската намеса
Европейската комисия започна процедура срещу TikTok заради предполагаемата намеса в президентските избори в Румъния. Целта е да разбере дали платформата е нарушила задължението си да оценява и намалява рисковете за честността на вота.
В разплитането на случващото се в Румъния излезе и връзка с България. Руска дигитална агенция, която стои зад кампанията на спечелилия кандидат, е свързана с български фирми. Това повдига въпроса има ли руска намеса и в българската политика. Генка Шикерова потърси отговорите в Студио България с Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията и Петко Петков от “Българските елфи”.
Абонирайте се за канала ни в YouTube за още интересни разговори. Ако предпочитате да слушате този разговор, можете да го направите в канала ни в Spotify.
Човек на деня
Той започва актьорската си кариера рано, няколко пъти обмисля да се откаже. Но винаги идва роля, която го връща към киното. И го учи да се изправя срещу страховете си. Остин Бътлър е човек на деня на Свободна Европа.
Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Елица Симеонова