Доналд Тръмп разказа, че докато е бил президент е казал на лидер на страна членка на НАТО, че ако не увеличи разходите си за отбрана, той „би насърчил“ Русия „да направи каквото си поиска“ и че подобно поведение е „престъпно“.
Тръмп, който е най-вероятният кандидат за президент на Републиканската партия за изборите тази година обяви това на предизборна среща в Конуей, в американския щат Южна Каролина.
Думите на на Тръмп дойдоха на фона на блокирането на помощта за Украйна от съпартийците му от републиканската партия. Конгресът все още не е одобрил искането на администрацията за 61 млрд. долара. Законопроектът се разглежда и се придвижва в Сената, но в Камарата на представителите, където републиканците доминират, перспективите му не са ясни. В същото време повечето представители и на двете партии публично се обявяват за продължаване на подкрепата за Украйна.
Тръмп цитира президента на „голяма държава“, която не назова: „Президент на голяма страна се изправи и ме попита: „Добре, сър, ако ние не платим (повече пари за отбрана – бел. ред.) и Русия ни нападне, вие ще ни защитите ли?“ Аз му отговорих: „Няма да платите? Вие престъпник ли сте? Не само няма да ви защитя, но и бих насърчил Русия в този случай да направи каквото си поиска по дяволите“, каза Тръмп пред евентуалните си избиратели.
Белият дом нарече тези коментари ужасяващи. „Да насърчаваш инвазии на територията на нашите най-близки съюзници от страна на кървави режими е ужасяващо и необмислено – това застрашава националната сигурност на САЩ, световната стабилност и вътрешната ни икономика“, заяви говорителят на Белия дом Андрю Бейтс .
Договорът за НАТО гарантира взаимна защита на държавите членки, ако някоя от тях бъде нападната.
Докато Тръмп беше президент (2017 до 2021 г.) той многократно призоваваше съюзниците на САЩ в НАТО да отделят поне 2 % от БВП за отбрана, като твърдеше, че Съединените щати не трябва да плащат за тяхната сигурност. През последните години много държави от НАТО наистина увеличиха разходите си за отбрана – не само заради призивите на Тръмп, но най-вече заради опасенията от агресивната политика на Русия. Въпреки това повечето държави в алианса все още отделят по-малко от 2% от БВП за отбрана.
Напоследък все повече представители на държави от ЕС говорят за опасенията си, че след Украйна Русия може да нападне някоя европейска държава от НАТО. Европейските съюзници от НАТО вече провеждат консултации бъдещето, тъй като се опасяват, че ако Тръмп дойде на власт, САЩ може да възприемат изолационистка политика.