„Трябва да приключи до Коледа“. Работници режат Паметника на Съветската армия

"Трябва да приключи до Коледа". Работници режат Паметника на Съветската армия

Демонтажът на паметника на съветската армия в София продължи в сряда сутринта. Работата по паметника трябва да приключи до Коледа, каза областният управител на София Вяра Тодева пред БНТ.

Във вторник вечерта беше премахната най-високата част от скулптурната група – ръката на съветския войник държащ автомат Шпагин. Демонтажът, представлява рязане на парчета, заради невъзможността да се свали скулптурата наведнъж.

Това се случва на фона на организирани от БСП протести и заплахи за разплата от правителството на Русия.

Още в началото на 90-те години Столичният общински съвет (СОС) взима решение за преместването на монумента, което не е изпълнено. През март 2023 СОС взе второ такова решение, а през лятото областната управа задейства процедурата по премахването.

Паметникът е построен 10 години след нахлуването на Червената армия в България в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва деветосептемврийският преврат.

Около монумента в Княжеската градина има засилено полицейско присъствие, допълнителна ограда и дори и КПП.

Тодева каза, че официалният срок за приключване на демонтажа 59 дни, но тя смята, че при бързи темпове на работа това може да стане още до началото на празниците.

След края на дейностите ще остане една ограда около паметника, която ще опасва постамента, който също е компрометиран.

260 000 лева ще струва демонтажът на фигурите на Паметника на Съветската армия. Парите са осигурени с постановление на Министерския съвет от 8 декември.

„Това е сумата без самата реставрацията и е одобрена от Министерски съвет. След като приключи с демонтажът, ще се разбере колко струва реставрацията и да можем да обявим обществена поръчка за това“, каза Тодева.

Тя разказа, че в акта за държавна собственост е записано, че паметникът е собственост на Министерството на културата, само че със своя заповед министърът на културата от 1955 г. го прехвърля на Столичния градски народен съвет. Тази е обявена по съдебен път за нищожна. „По тази логика излиза, че Министерството на културата е трябвало да полага грижи, но такива не са полагани.От там казаха, че този паметник не е културно ценност по смисъла на закона за културното наследство. Следователно те нямат отношение към него. Никой не пое отговорност да поддържа паметника“, каза още Вяра Тодева.

Елементите ще се премахват поетапно и ще се съхраняват на друго място, след реставрация. Има два варианта за съхранението на фигурите, след като се реставрират – Музеят на социалистическото изкуство или в друг държавен имот, каза Тодева. До тогава частите на монумента ще бъдат охраняван в държавен обект, тъй като е направена оценка на паметника и заедно с фундамента струва около 20 милиона лева.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036