Увеличават парите при пенсиониране на учители в София

Увеличават парите при пенсиониране на учители в София

Повече пари при пенсиониране ще могат да получават учителите, които работят в държавните училища в София. Това става възможно след разписването на нови правила в Колективния трудов договор (КТД) за системата на училищното и предучилищното столично образование, който бе сключен между социалните партньори и кмета Васил Терзиев.

Така преподавателите от държавните школа ще имат право на по-благоприятни клаузи като колегите им от общинските, според които вместо 8 заплати и половина за обезщетение при пенсиониране, както е на национално ниво, ще може да получават 9 заплати и половина. Това съобщи Данко Калапиш, председател на Столичната организация на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета (СРСНПБ).

В петък той, както и останалите работодателски и синдикални организации, подписаха заедно с Терзиев документа, касаещ столичното образование.

“Именно това е по-съществената промяна в договора, че държавните училища се включват като част от КТД на София-град, тоест при възможност да прилагат не националните разпоредби, а нашите – защото има клаузи, които са по-благоприятни спрямо националните. Смисълът е да уеднаквим учителите и директорите в училищата”, уточни Калапиш и посочи, че идеята за това е съвместна на работодатели, синдикати и на Столичната община (СО).

“Има повече общински училища в столицата, но всички професионални гимназии са държавни в града, плюс още няколко. Може би около 50 са училищата и те имат възможност да се възползват вече от по-благоприятните условия. Това е един добър ход в духа на колективното договаряне”, посочи още той.

Именно пенсионирането е пример за такива уеднаквени условия – “На столично ниво в общинските училища колегите взимат 9 заплати и половина, а на национално – 8 заплати и половина. Сега при наличен финансов ресурс държавните училища в София ще могат да пенсионират с 9 заплати и половина.

Лекторските часове също се вдигат, тъй като на национално ниво са по-малко, а в столицата са по 10,15 лв. на час”, обясни председателят на Столичната организация на СРСНПБ. Той обаче изтъкна, че финансови промени в договора няма, а всички се надяват да има бюджет, така че образователните институции да имат яснота за следващата година. /Труд

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/