Учители излизат на протест, ако замразят заплатите им

Учители излизат на протест, ако замразят заплатите им

Учители искат увеличение на заплатите с 20% от 2025 г.

„Учителите не искат нищо повече от това, което им обещаха. Да има ръст над средната брутна работна заплата, за да не могат да мислят само за пари и финансиране, а за качество на образованието, възпитанието. Всички чакаме да видим какво ще се случи с бюджета. Учителите очакват, но няма да останат без реакция, ако това, което се коментира за замразяване на заплатите, стане“, коментира председателят на Синдикат „Образование“ д-р Юлиян Петров в студиото на „България сутрин“.

Обсъдени са вариантите за национална стачка, електронна стачка, незавършване на първия или втория срок, обясни гостът, като над 50% са готови на ефективна стачка.

„Две седмици да фиксираме като срок, надяваме се да има бюджет, в него да има заложено обещаното увеличение от 20%. Няма да ни бъде трудно да направим организация и да преценим каква да е реакцията на българските учители. Надявам се в навечерието на коледните празници да се разберем да не стигаме до крайни решения и действия“, каза д-р Юлиан Петров за Bulgaria ON AIR.

Средното брутно възнаграждение на преподавателите в училище е 2500 лв.

„Един млад учител стартира с 1445 лв., на средна възраст получава още 200-300 лв., което показва, че това далеч не е най-привлекателното за младите учители, а ние се борим да преобразяваме образованието. Да търсим нов поглед и естетика“, даде пример гостът.

Проблем пред младите учители, освен ниската стартова заплата, са и вменяване на учителски дейности, прегряване в работата.

„Има огромно текучество. Няма ги мъжете и има много висока средна възраст. Учителите си тръгват, защото са разочаровани, не откриват каквото са очаквали – има трудна комуникация с институции, родители, липсват правила“, обясни председателят на Синдикат „Образование“.
Липсва възможност за кариерно развитие

По думите му без политическа намеса учител трудно би могъл да се издигне до директор, до работа в РУО или МОН.

Криза освен за учители по математика, информатика, физика има и за предмети като музика, физическо.

„Няма как българските ученици да се реализират само с математика, трябва общото образование – спорт, изкуство. Средната възраст е към 53 г., а работещите пенсионери са 10-15% от всички учители“, каза още д-р Петров.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/