Харвардският университет остава №1 в света за 14-а поредна година, показва публикуваната днес Академична класация на световните университети (ARWU) за 2016 година.
Класацията се изготвя от Института по висше образование към Шанхайския университет „Цзяо Тун“. Тя е първата публикувана глобална университетска класация и е една от най-влиятелните в света. Представя 500-те най-добри висши училища. Нито едно от тях не е българско.
Университетите в Топ 10 остават същите като миналата година, но има размествания в позициите им. Например Бъркли се изкачва от 4-о на 3-о място, а Оксфорд – от 10-о на 7-о.
Първите 18 места заемат само американски и британски университети.
Най-високо класираният университет от континентална Европа е швейцарският Федерален технологичен институт, Цюрих (ETH Zurich) -№19. Вторият най-добър европейски университет (извън Великобритания) е Университетът в Копенхаген. Най-старото датско висше училище заема 31-ата позиция в класацията.
Азия се представя различно в тазгодишната класация – университети от Китай и Сингапур пробиват в Топ 100 за първи път. Университетът Цинхуа (Пекин, Китай) заема 58-ата позиция, а Националният университет на Сингапур – 83-ата. Токийският университет (Япония) се връща в Топ 20.
Общо 9 университета пробиват в Топ 100 през 2016 г. Сред тях са още Пекинският университет, австралийският Monash University, медицинското училище в Рочестър, Минесота Mayo Medical School.
Общо 27 университета стъпват в Топ 500 за първи път.
500-те най-добри университета по света са оценени в ARWU по шест обективни показателя. Методологията е призната за най-надеждната в света. Показателите включват например броя на служителите и възпитаниците, спечелили Нобелова награда или Филдсов медал (за особени постижения в областта на математиката), броя на изследователите с висок индекс на цитиране, броя на публикуваните статии в престижни списания като „Nature“ и „Science“.