Цените на суровините може да са прекалено високи заради бързата калкулация на риска

Доларът поскъпна поради общата несигурност и покачването на суровините, които се търгуват във валутата, а волатилността на европейските и американски пазари на акции продължава. Демографската криза и прекратяването на стимулите ще действат като дефлационни фактори, но продължителен конфликт в Украйна допълнително ще засили инфлацията. Това коментира Красимир Йорданов, основател и анализатор в KY Research, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.

И Федералният резерв в САЩ, и Европейската централна банка обявиха мерки за директна борба с инфлацията чрез затягане на паричната политика. „Ако стагфлацията е породена от цените на енергоизточниците – енергийните суровини се качиха изключително много, ефектът на войната може би е до някаква степен калкулиран и оттук насетне полето за увеличение е може би ограничено. Всичко зависи от развитието на войната в Украйна“, каза гостът.

Оскъдни в момента суровини – като злато и никел, поскъпват и са много добра защита срещу инфлационните тенденции, но трябва са се внимава дали цените им вече не са прекалено високи заради калкулирания в тях риск, предупреди Йорданов.

Ръстът при цените на енергийни и хранителни суровини ще окаже негативен натиск върху други сектори като туризъм, луксозни стоки, допълни анализаторът.

Мерките за затягане на ЕЦБ и на Фед може да не се окажат достатъчни и да се пристъпи към по-рязко повишаване на лихвите дори и с над половин процентен пункт, каза Йорданов и добави, че Фед в момента има и политическата подкрепа да предприеме подобни стъпки.

Ефектът от военните действия е по-силен на европейските пазари заради енергийната зависимост на континента от Русия.

„Дори и да се сбъдне оптимистичният сценарий на Европейската комисия за намаляване на газа от Русия с две трети, това означава по-скъпа електроенергия“, каза Йорданов и добави, че това ще оскъпи особено германската продукция, която до момента се радваше на изключително ниски цени на природния газ.

По думите му изваждането на Русия от международните индекси може да увеличи теглото на други развиващи се пазари, но решението за увеличение на капиталовите потоци ще зависи от цялостното състояние на отделните региони, където в момента има натиск за разпродажби.

Целия коментар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

https://www.investor.bg/