Част от скъпите лимузини на МВР нямат автокаско

Част от скъпите лимузини на МВР нямат автокаско

Повечето от новите 16 скъпи лимузини, които Министерството на вътрешните работи закупи неотдавна, се карат без застраховка „Автокаско“, съобщават от БГНЕС.

От един месец вътрешното министерство се радва на новите си 16 лимузини, които закупи с обществена поръчка през юли месец тази година. Тогава за 8 лимузини „Ауди А8“ и 8 джипа „Ауди Q7“, министерството плати 4 млн. лв. с аргумента, че тези луксозни автомобили ще обслужват чужди делегации, задгранични пътувания и представителни събития.

Вече втори месец Директорът на Дирекция „Управление на собствеността и социални дейности“ /ДУССД/ към МВР – Ирина Ангелова, не обявява обществена поръчка и е оставила огромния автопарк на министерството без застраховка на автомобилите.

Още на 26 ноември тази година стана ясно, че автомобилите на МВР са останали без застраховка „Автокаско“.

При бърз преглед на електронния портал на Агенция за обществени поръчки за обявени поръчки на ДУССД към МВР се наблюдава масово прекратяване на поръчки по предложения на фирми, с аргумента за допуснати технически грешки. Поредната прекратена такава поръчка е за доставка на костюми, специални летни и зимни за служителите на ГДПБЗН.

Директорът на ДУССД Ирина Ангелова и нейният заместник Маргарита Димитрова-Китова отдавна работят заедно. Техният съвместен път започва от Министерски съвет, където обаче не се задържат дълго и са уволнени от премиера Бойко Борисов. Според запознати двете дами провеждат пазарни консултации за формиране на прогнозна цена на поръчките, с което изкуствено вдигат цените чрез поставени фирми. Такъв е примерът с многократно надвишената пазарна цена  на светлоотразителните жилетки, обявени по поръчката за „Доставка на полицейски униформи – светлоотразителни жилетки“. Цената по поръчката е 80 лв. за брой, но при една бърза справка в интернет се вижда, че тази същата жилетка струва между 12-23 лв. или 70% по-евтина.

Схеми има и при доставката на храни за столовете, бюфетите и почивните бази на МВР. За седем почивни бази, три планински намиращи се във Велинград, Долна баня, Боровец и четири морски във Варна, Несебър, Созопол и Китен, дирекция „Управление на собствеността и социални дейности” и отдел „Почивни бази“ са отговорни за избора на доставчици на хранителни продукти.

От интернет страницата на министерството се виждат публикуваните протоколи с които се избират фирмите доставчици на хранителни продукти. Последните протоколи, които са публични и видими на сайта са от 27 май 2024 г.

Не са ясни правилата, по които МВР купува различните видове храни, кой определя количеството на продуктите и на каква стойност да бъдат закупени те. Колко пари харчи МВР за закупуване на хранителни продукти и напитки за столовете, бюфетите и почивните бази без да се провежда обществена поръчка за избор на доставчици е въпрос, чийто отговор обществото трябва да знае. В цялата страна всички поръчки за доставки и услуги се обявяват през електронния портал ЦАИС за провеждане на обществени поръчки. Само в МВР е въведена схема, доставката на храни и напитки да се осъществява от определени фирми, които се избират от експертен съвет. Протоколите от експертния съвет се утвърждават с подпис от директора на ДУССД към МВР- Ирина Ангелова. Фактически създаденият експертен съвет заобикаля портала за обществените поръчки.

Ръководството на МВР трябва да разреши час по-скоро въпроса със служебните си коли, които карат без застраховка „Автокаско“, защото не може ведомството, което е призвано да следи за безопасността по пътищата да има коли, каращи в нарушение на законите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/