От разпада на СССР изминаха повече от три десетилетия, но съветските символи все още се използват в Русия, а и не само там. Скорошни кадри от фронта в Украйна показват, че съветските спомени трайно се завръщат в руската армия.
Мъже във военни униформи пушат и разговарят под строгите погледи на идеолозите на комунизма Маркс и Енгелс и на основателя на Съветския съюз Ленин. Това не е архивна снимка от Източния фронт по време на Втората световна война, а съвсем актуален кадър от Украйна.
Съветското минало на Русия всъщност се оказва основна тема на непредизвиканата агресия на Москва срещу Киев.
В първите седмици от инвазията на Русия в Украйна на любителски кадри са документирани съветски знамена, развявани от руски танкове.
С напредването на войната тази тенденция все повече се задълбочава. Напоследък професионални кадри, публикувани от финансирани от Кремъл медии, показват, че естетиката на съветските символи е широко разпространена сред руските военни.
Иън Гарнър, историк и експерт по руска военна пропаганда, казва, че възприемането на съветски образи до голяма степен е лично решение на отделни войници и части, но се насърчава от Москва чрез „пропагандни събития като концерти, телевизионни предавания и т.н.“.
Военният следовател на горната снимка носи нашивка с лика на съветския диктатор Йосиф Сталин и надпис: „По мое време такива х……и не се случваха“.
Според Гарнър съветските символи са били възприети отчасти като лозунг на руската инвазия в Украйна, чиито цели стават все по-неясни с напредването на конфликта.
„Макар че отделните войници може да не се идентифицират с обявените от държавата цели на войната“, казва Гарнър, „те се обединяват около този вид естетика, естетиката на миналото, която достига до създаването на предполагаемо утопично бъдеще, в което Русия отново ще бъде велика сила“.
Сюжетът от горния транспарант се позовава на случка от първите дни на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., когато възрастна украинка излиза от селската си къща, за да посрещне войници, които смята за руски. Бойците всъщност се оказват украинци, които дават на жената храна.
Тази история е използвана широко от руската военна пропаганда като аргумент за неверните твърдения на Кремъл, че украинското население подкрепя руската армия.
Въпреки изобилието от кадри със съветски символи, Гарнър не вярва, че те издават цел за буквално възкресяване на марксистката политическа система, унищожила безброй руски животи през XX век.
„Бих казал, че много малко хора в Русия наистина искат да възстановят Съветския съюз“, казва той.
Според последните проучвания на общественото мнение повечето руснаци се идентифицират повече с отдавна изчезналия Съветски съюз, отколкото с независима Русия. Но Гарнър посочва несъответствието между имперските и комунистическите символи, които се виждат едновременно на бойното поле в Украйна, като индикация, че съветските образи не са нищо повече от символ на една отминала епоха.
„Нищо от това няма смисъл, освен ако не разберете, че това е политически непоследователен израз на желанието да се върнем в едно по-добро време“, казва историкът. „Но, разбира се, става дума за по-добро време, което всъщност никога не е съществувало.“