Какво съветва проф. Тодор Кантарджиев, за да се предпазваме от инфекции?. За профилактика той препоръчва хигиена, психическо спокойствие, умерени тренировки и правилно хранене, пише „24 часа“.
Много важни са 4 неща. Едното е психическото спокойствие. Създаването на позитивно настроение. Важно е и за нервната, и за имунната система.
Второто е умерената физическа активност. Важна е. Повтарям умерена, защото много спортисти от натоварване направиха инфаркти на по 40 г. Всичко трябва да е с мярка, казва проф. Кантарджиев.
Третото е, че обстановката около нас трябва да е хигиенична и да е достатъчно топло в жилището ни.
И последно е правилното хранене. Аз съветвам да се спазват традициите на българската национална кухня, защото това, което от стотици години храни българския народ, няма да ни навреди. Разбира се, хубава е и куркумата, комбинирана с черен пипер, както и другите нови рекламирани неща, казва с усмивка проф. Кантарджиев.
Друго си е българското кисело зеле. Столетия то е било единственият начин за набавяне на витамин С за българина – киселото зеле и естествените зеленчукови туршии.
Хубаво е да се правят исторически справки с какво се е хранил нашият народ, защото го е правил добре.
Ако разгледаме чумните епидемии, трябва да кажа, че по време на чумата в Средновековието в Западна Европа е умирало 30-40% от населението, при нас винаги е било под 10%.
Защо? Заради по-добра хигиена. Много се коментира сега от англоговорещите и техните повтарачи у нас, че не сме се били къпали.
Цар Борис Покръстителят има писмо до папата със сто въпроса. В библиотеката на Ватикана е. Един от въпросите е „Гръцките свещеници не дават на българите да се къпят всеки ден през лятото. Това правилно ли е, защото българите са свикнали при кърска работа и при жътва да се къпят всеки ден в реките и езерата“. По това време Западна Европа такива неща не ползва. Да не ни критикуват нас за некъпане, казва проф. Кантарджиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
40
споделяния