Шест български вина отличени с престижната награда „Златен ритон“

Над 360 проби на български и чуждестранни вина се състезаваха за престижното отличие „Златен ритон“ тази година. „В надпреварата в международния конкурс за вина, ракии, винено бренди и спиртни напитки, която се състоя на тази годишният Международен Пловдивски панаир, се включиха повече винопроизводители в сравнение с миналата година от България, Молдова, Македония, ЮАР, Азербайджан, Русия и Турция“, каза в приветствието си към гостите на „Нощта на Златните ритони“ председателят на Националната лозаро-винарска камара Радослав Радев.

Напитките бяха оценявани от 24-членно жури, 15 от които са членове на Съюза на енолозите в България, който е партньор на Националната лозаро-винарска камара в организацията на конкурса. Петима от членовете на международната комисия са носители на приза „Енолог на годината“ – Десислава Байчева, Надежда Дюлгерска, Екатерина Гаргова, Стоян Стоянов и Тихомир Трифонов. Сред чуждестранните експерти в комисията бяха дегустатори от Франция, Англия, Чехия, Италия. Председател на международното жури бе д-р Димитър Гайдарски.

За най-добро бяло вино от последна реколта бе обявено „Кабиле Шардоне/Совиньон блан“ на „Вила Ямбол“ ЕАД. Наградата бе връчена на изпълнителния директор на избата Красимир Аврамов от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев.

Сред белите вина от по-стари реколти със „Златен ритон“ бе отличено „Шардоне Еленово“ на „Едоардо Миролио“ ЕООД. Наградата бе връчена от изпълнителния директор на Международен панаир Пловдив Богомил Бонев на инж. Десислава Байчева – един от носителите на приза на Съюза на енолозите в България „Енолог на годината“.

Присъдена бе и специална награда на инж. Коста Костов от „Винпром Сандански“ за 50-годишния му принос в развитието на лозаро-винарския сектор.

83 вина бяха отличени от международната комисия на „Винария 2017“ с медали. 50 от тях станаха носители на златни отличия. Най-много призове получи „Вила Ямбол“ ЕАД – 9 златни и 4 сребърни медали, с което спечелиха приза на НЛВК „Бъчва на годината“.

По традиция студенти от специалностите „Технология на виното“ и „Технология на ферментационните продукти“ на Университета по хранителни технологии положиха Дионисиева клетва за встъпване в лозаро-винарския бранш и получиха специален диплом от Националната лозаро-винарска камара.

Източник: БЛИЦ

Над 700 компании от 33 държави се представят на мегафорум в Пловдив