Спектакълът за деца „Джуджето Дългоноско“ по Вилхелм Хауф очаква своите зрители в Кукления театър от 11 часа в събота. Кой е авторът на увлекателната пиеса, поучителна не само за малките си зрители?
Вилхелм Хауф е известен германски поет и писател. Най-популярните му творби са приказките „Малкият Мук“, „Халифът Щърк“, „Корабът на призраците“ (действието им се развива в Ориента), както и „Джуджето Дългоноско“, „Студеното сърце“, „Странноприемницата в Шпесарт“.
Хауф е роден в Щутгарт, син на Август Фридрих Хауф, секретар в Министерството на външните работи на Вюртемберг, и Хедвиг Вилхелмин Елзасер Хауф, като второто от четири деца.
Хоуф губи баща си, когато е на седем години, а ранното му образование е практически самостоятелно придобито в библиотеката на дядо му по майчина линия в Тюбинген, където майка му се мести след смъртта на съпруга си. През 1818 г. е изпратен в Klosterschule в Blaubeuren, а през 1820 г. започва да учи в Тюбингенски университет, където за четири години завършва философски и богословски науки в Тюбингенската богословска семинария.
След като напуска университета, Хауф става наставник на децата на вюртембергския военен министър, генерал барон Ернст Еуген фон Хюгел (1774 – 1849), и за тях пише своите приказки, които публикува в своя Приказен алманах от 1826 година. Някои от тези истории са много популярни в немскоговорещите страни и до днес, като „Малкият Мук“, „Халифът Щърк“ и „Корабът на призраците“ – действието им е в Ориента; както и „Джуджето Дългоноско“, „Студено сърце“ и „Странноприемницата в Шпесарт“, действието им е в Германия.
Вдъхновен от романите на Уолтър Скот, Хауф пише историческия роман „Лихтенщайн“, който става изключително популярен в Германия и особено в Швабия, тъй като разказва за един от най-интересните моменти от историята на тази страна – царуването на херцог Улрих (1487 – 1550). Този роман вдъхновява наследника на херцога, Вилхелм, херцог на Урах, да възстанови рушещия се замък в съответствие с описанието на Хауф.
Публикува и няколко кратки стихотворения, които стават народни песни. През януари 1827 г. Хауф поема редакцията на вестника Stuttgart Morgenblatt, а през следващия месец се жени за братовчедката си Луис Хауф, в която е влюбен от детството си.
На 10 ноември 1827 г. се ражда дъщеря му Вилхелмина, а осем дни по-късно, на 18 ноември, писателят умира от коремен тиф.