Адвокатски колегии искат отмяна на избора на Атанасова и Белазелков за конституционни съдии

Четиринадесет адвокатски колегии в страната призоваха Народното събрание да отмени решението, с което избра Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии.

Атанасова е председател на парламентарната група на ГЕРБ и опитът ѝ е основно политически. Белазелков беше номинацията на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и е пенсиониран върховен съдия.

Новината идва, след като на 19 януари Народното събрание избра Атанасова и Белазелков за конституционни съдии с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Кандидатурата на ГЕРБ предизвика недоволство и сред редиците на ПП-ДБ.

Двете решения бяха обнародвани във вторник в „Държавен вестник“, след което двамата избрани имат 7-дневен срок, в който да положат клетвата си.

Според ръководствата на адвокатските колегии, ако това се случи, Конституционният съд би бил опорочен като институция.

Съдиите в Конституционния съд (КС) се избират на квоти от парламента, президента и двете върховни съдилища. От ноември 2021 г. КС работи в непълен състав. Тогава изтече мандатът на Анастас Анастасов, а през март 2022 г. изтече и този на Гроздан Илиев. Оттогава КС заседава в състав от десетима вместо дванадесет членове.

Адвокатските съвети казват и че при проведената процедура законите са спазени чисто формално. Причината за това изказване е, че и двете кандидатури бяха внесени в последния възможен момент без обществено обсъждане и бяха гласувани по-малко от 24 часа след изслушването на кандидатите.

„Попълването на Конституционния съд с обществено и професионално неприемливи фигури, може да има изключително сериозни и трудно обратими последици“, пише в позицията.

Според адвокатските съвети този избор уронва престижа на Конституционния съд и води до ерозия на доверието на хората в него.

Позицията е подписана от ръководствата на адвокатските колегии на Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пловдив, Силистра, Сливен и Смолян. Общо адвокатските колегии в страната са двадесет и седем.

­­­Седмица след като кандидатурите на ПП-ДБ и ГЕРБ станаха ясни партия „Зелено движение“, част от ПП-ДБ, разкритикува избора им. Те казаха и че номинацията на Атанасова „създава напрежение и съмнения в обществото“ за това дали е достатъчно квалифицирана за поста.

Атанасова няма опит като магистрат, за кратко е била юрисконсулт в психодиспансер в Русе. Самата тя вече каза, че ще се осланя на дългия си парламентарен опит. Това беше изтъкнато като аргумент и за нейната кандидатура.

Малко след избора ѝ за конституционен съдия председателят на „Да, България“ Христо Иванов каза, че е грешка известни политици да бъдат избирани за позиции, които предполагат неутралност и професионализъм. Той обаче не спомена конкретни имена.

По информация на Полина Паунова от Капитал сега ГЕРБ се опитва да наложи и свързаната с партията бивша правосъдна министърка и настоящ омбудсман Диана Ковачева за нов представител на България в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Това се случва, въпреки че най-голяма подкрепа от професионалната общност получи съдията от Софийския градски съд (СГС) Галя Вълкова.

КС е най-висшата институция, която може да отменя закони и да решава спорове между президент и Народното събрание. В началото на януари той беше сезиран от президента Румен Радев за поправките в Конституцията, гласувани от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036