Адвокатът на осъдения опозиционен политик и журналист Владимир Кара-Мурза – Вадим Прохоров, e напуснал Русия заради заплахата от преследване. Той съобщи той в интервю за руската служба на „Гласът на Америка“, заснето във Вашингтон.
„Няколко дни преди обявяването на присъдата [на Кара-Мурза] напуснах Русия. Засега се намирам извън страната. Както прокурорът, така и съдията на различни основания заявиха, че е необходимо не само да ме изключат от адвокатската колегия, но и да обмислят възможността за образуване на наказателно производство“, каза Прохоров.
Той уточни, че е получил предупреждение и чрез политик за евентуален интерес от страна на един от заместник-главните прокурори, който се занимава със случая на „Кара-Мурза“.
Според него Русия е започнала атака не само срещу журналистите, но и срещу адвокатите.
Вадим Прохоров е защитавал и други опозиционни политици – Алексей Навални, който излежава 11-годишна присъда в наказателна колония, Иля Яшин, който през декември миналата година беше осъден на 8 години затвор, както и убития през 2015 г. в Москва Борис Немцов. Адвокатът участваше и в инициативната група за издигане на руския предприемач в изгнание Михаил Ходорковски за депутат в Държавната дума.
На 17 април Владимир Кара-Мурза беше осъден на 25 години затвор по обвинения в разпространение на „фалшиви новини“ за руската армия, участие в дейността на „нежелана организация“ (тази на Ходорковски) и държавна измяна. Освен това в продължение на 7 години след излизането си от затвора той няма да има право да практикува журналистика.
„Г-н Борис Локтионов, прокурорът, изрично заяви в речта си, в която поиска 25 години строг тъмничен затвор, цитирам: „Кара-Мурза е враг и трябва да бъде наказан“, каза Прохоров.
Самият Кара-Мурза каза, че „25 години затвор е най-високата оценка, която може да получи“. „Значи направих всичко както трябва, не само че не се разкайвам, аз се гордея“, каза опозиционерът.
Кара-Мурза е в руската политика от повече от 20 години и е най-известен с това, че настоява за приемането на закона „Магнитски“ в САЩ, който забранява на руски служители, отговорни за груби нарушения на човешките права, да влизат в САЩ и замразява активите им.
Представители на повече от 40 държави поискаха Кара-Мурза да бъде освободен, а Държавният департамент на САЩ нарече случващото се в Русия ескалация на репресиите. Британският посланик, на стълбите на Московския градски съд, коментира, че делото е било прибързано и непрозрачно.
Парламентарната асамблея на ОССЕ нарече присъдата пародия на правосъдие и сравни процеса с процесите по времето на съветския диктатор Йосиф Сталин. Европейският съюз също призова за незабавното освобождаване на Владимир Кара-Мурза.