„Аз самият съм виждал“. Денков каза, че „Лукойл“ преговаря за продажба на рафинерията в Бургас. Компанията отрича

"Аз самият съм виждал". Денков каза, че "Лукойл" преговаря за продажба на рафинерията в Бургас. Компанията отрича

Към рафинерията на „Лукойл“ в България има интерес от купувачи. Това каза премиерът Николай Денков пред журналисти в четвъртък.

Думите му идват, след като в сряда вечер руската компания съобщи, че не е получавала предложения и не води преговори за продажба на рафинерията си в Бургас. Това оповести със съобщение на сайта си дъщерната компания на „Лукойл“ – „Литаско“, която е собственик на предприятието в България.

Темата стана актуална, след като във вторник пред Файненшъл таймс министърът на финансите Асен Василев каза, че „Лукойл“ е започнала процес на продажба на рафинерията, а причината е натиск от страна на българското правителство. Още тогава за интерес от страна на купувачи потвърди и Денков.

В последните месеци парламентът, правителството и регулаторите предприеха действия, свързани с дейността на руската компания в България.

„Аз самият съм виждал, че има интерес, в разговори с различни компании. За да се водят преговори, трябва да има изпратено официално писмо и да се влезе в процедура. Воденето на преговори е сравнително тежка процедура, която очевидно още не е стартирала“, каза в четвъртък Денков.

В съобщението си от сряда „Литаско“ каза, че компанията не е назначавала частна организация, която да търси потенциални купувачи или да води преговори от нейно име. От там добавиха, че според европейските законодателства и бизнес практиките в случай на намерение на компания да закупи актив на друга фирма, между двете първо трябва да започне дискусия, а чак след това властите в държавата, в която се намира активът, биват уведомени.

В темата в сряда се включи и президентът Румен Радев. Той критикува кабинета като каза, че се готви „тайна подготовка“ за продажбата на рафинерията, както и че управляващите „дължат отговори какво ще се случи с работещите там“.

Свободна Европа изпрати уточняващи въпроси до българското поделение на „Лукойл“. От там отговориха, че въпросите трябва да се насочат към „Литаско“, защото дружеството е собственик на рафинерията. „Литаско“ не отговори на изпратените въпроси.

В края на септември депутатите наложиха пълна забрана за внос на руски петрол, който „Лукойл“ внася, от октомври 2024 г. Преди това през юли беше прекратена концесията на компанията за пристанище „Росенец“, а държавата си върна контрола над него. През януари беше забранен и износът от България на суров нефт с произход Русия и на горива, получени от преработката му.

През февруари и април Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи на компанията две глоби за общо около 260 млн. лева заради злоупотреба с господстващо положение.

Рафинерията край Бургас е открита през 1963 г. от комунистическата власт. Тя преминава в „Лукойл“ през 1999 г. по време на управлението на ОДС с премиер Иван Костов, а България запазва „златна акция“, която дава право на решаващ глас при вземане на стратегически решения.

От 1999 г. насам господстващото положение на пазара на „Лукойл“ е многократно констатирано от КЗК, но въпреки многократните проверки до преди няколко месеца не бяха установявани нарушения, нито бяха налагани санкции.

Въпреки господстващото положение в продължение на десетилетия „Лукойл“ отчиташе работа на загуба и от дейността ѝ не постъпваха приходи за хазната. Това беше възможно защото компанията работеше в България чрез посредник – дъщерната фирма на руския „Лукойл“ „Литаско“, която е базирана в Швейцария. Тя купуваше от руския „Лукойл“ суров петрол и го продаваше на рафинерията в България. След това купуваше обратно преработения петрол и го продава на потребителите. Рафинерията в Бургас само преработваше петрола „на ишлеме“, а всички данъци върху печалбата й се връщаха обратно в Русия.

През 2022 г. България издейства специално изключение от Европейските санкции срещу внос на руски петрол и остана единствената в ЕС, която внася нефт с произход Русия по море. Целта беше по този начин да бъдат облекчени потребителите на горива в България, но въпреки големите разлики между руски и неруски петрол цената на горивата в страната запазиха високи нива, близки до тези в страни, които не внасят от Русия.

През януари 2023 г. тогавашното служебно правителство на Гълъб Донев и компанията съобщиха, че цялата дейност икономическа дейност на „Лукойл Нефтохим“ вече е преместена в България.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036