В началото считахме, че мозъкът е по-пощаденият орган от коронавируса, защото всички бяхме вперили поглед към белия дроб, той и до ден днешен най-много страда. Когато говорим за мозъчни симптоми или неврологични, те могат да бъдат причинени чрез три механизма. Единият е, когато вирусът влезе директно в мозъчната тъкан, когато почва да уврежда нервните клетки – така наречените енцефалити. За радост, тази проява е много тежка, но и много рядка все още. Това заяви неврологът и ректор на Медицинския университет в София акад. Лъчезар Трайков пред bTV.
„Има преграда между кръвта и мозъка. Той е специален орган. Природата е помислила и го пази. Не всичко, което се намира в кръвта, го отвежда до мозъка. Тази бариера засега спира вируса при повечето хора“, обясни акад. Трайков.
„Другият механизъм е така нареченият съдов механизъм – така наречените запушалки, образуването на тромби и получаването на инсулт. Това е механизъм, който също е рядък за мозъка“, каза неврологът.
„Най-често това е механизмът на отнемане на кислорода от кръвта. Това е най-честото последствие от инфекцията. Мозъкът се храни с кислород и глюкоза. Ако кислородът спадне, това е нашият маркер. Трудно се фокусираме, трудно превключваме от една дейност към друга“, обясни акад. Трайков.
„В този случай отново особено рискови са хора с придружаващи заболявания като наднормено тегло или пушачи“, каза неврологът.