Зам.-кметът Милена Желева: Да помним и съхраним историята! Община Стара Загора ще помогне да се направи издание, което да запази повече спомени и архиви
Старозагорската зала „Лубор Байер“ посрещна снощи първите си нетърпеливи посетители за изложба под надслов „Домът, който носим в себе си. 10.05.1984“. Експозицията е посветена на 40-годишнината от откриването на Дома на художника в Стара Загора и 125-годишнината от рождението на Дечко Узунов, чиито произведения първи са били подредени в новооткрития Дом на старозагорските творци.
Изложбата е организирана от Художествена галерия – Стара Загора, Художествена галерия – Казанлък, представителство на СБХ – Стара Загора, и с подкрепата на Община Стара Загора. Проектът е осъществен благодарение на екипа, работил по него – д-р Милен Алагенски, куратор, Георги Шаров, дизайнер, Лора Султанова, коректор и Джоана Брадшоу, преводач.
Присъстващите на откриването бяха поздравени от зам.-кмета на Община Стара Загора Милена Желева. „Много е важно да помним, съхраним и запазим историята. Община Стара Загора ще помогне да се направи едно издание, което да запази повече спомени и архиви, за да може и настоящото, и бъдещото поколение да чете и запази. Идеята е да съхраним спомените, да се онагледи историята и хората, които стоят в началото и които и днес градят този път“, отбеляза Милена Желева. Зам.-кметът призовава да се сформира екип, за да се започне работа и с общи усилия, и с помощ от Държавен архив и финансиране от Община Стара Загора да се направи едно прекрасно издание.
Кураторът на изложбата д-р Милен Ангарски, който е и председател на СБХ – Стара Загора, разказа интригуващата история на Дома на художника в Стара Загора, който се е помещавал в Бухчевата къща. „Първото откриване е замислено през ноември 1983 г., но поради някакви причини се забавя до 1984 г., именно на 10 май. През ноември се дава идеята този дом да бъде открит с „изложби на земляци на високо равнище“. Това е точен цитат на идеята тогава. Съответно като такива са припознати Дечко Узунов и проф. Валентин Старчев“, поясни Алагенски. Той сподели и как решава да свърже двете събития в едно: „Четейки, стигнах до една дума, изречена в групата на художника, където са и заседавали групата на художниците, ръководството и художественият съвет. В едно от тези заседания се споменаваше думата „незаличими“. Това беше връзката, защото трудът, който са хвърлили тези хора по възстановяване на къщата още от 1978 до 1984 г. и спомените на тези хора за тази къща са незаличими. В архива се съдържат около 7 тетрадки с всички заседания на групата“, разкри още Милен Алагенски.
Той благодари на д-р Катя Тинева, директор на Старозагорската галерия, която предоставя произведенията и фотографиите на Държавен архив – Стара Загора, за да може да бъдат разгледани. Отправи благодарности и към Катя Христова, главен уредник в Художествена галерия – Казанлък, която е помогнала да се реализира тази инициатива, на Държавен архив – Стара Загора, които са се погрижили цялото проучване да бъде представено в приятна атмосфера и на директора на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева, която е предоставила 7 видеоинтервюта, свързани с живота и творчеството на Дечко Узунов.
Д-р Алагенски разказа как на самото откриване е присъствал Светлин Русев, който е бил председател на СБХ тогава. След като се подписва договор между Общината и СБХ, се открива изложба с прерязване на лентата от Дечко Узунов. Фондът на Дома на художника започва да се трупа с първите три творби – един акварел на Дечко Узунов, една пластика на проф. Валентин Старчев и платно на Янаки Кавръков, който по това време е творчески секретар на СБХ – група Хасково.
В знак на благодарност д-р Милен Алагенски връчи плакет „Дом на художника“ на д-р Катя Тинева и на Катя Христова.
(СН)
Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .