Акцията „Трошки в центъра“: 3800 глобени само за 24 часа в София

Акцията "Трошки в центъра": 3800 глобени само за 24 часа в София

Нискоемисионната зона (НЕЗ) за автомобили в София влезе в сила от 1 декември (неделя) с разширен обхват, който вече ограничава движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа, съобщиха от Столична община. 3800 нарушители са засечени в рамките на 24 часа в идеалния център на София, заяви Димитър Петров – директор на дирекция „Управление и анализ на трафика“ пред БНТ.

Забраната за влизане в центъра на столицата има за цел да подобри чистотата на въздуха и ще важи в периода на зимните месеци – от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г.

„Само веднъж на дневна база ще бъдат санкционирани нарушителите. Ако на следващия ден навлязат със същия автомобил – те отново ще бъдат санкционирани“, каза Димитър Петров. Процесът е напълно автоматизиран и се изпълнява от софтуер, допълни той. Автомобилите се засичат от камери и съответно се прави проверка, за да може да се наложи санкцията.

Зоната със забрана – “малък ринг“, е заключена между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев“, „Сливница“ и ул. “Опълченска”. Граничните булеварди не са част от самата зона и преминаването по тях на всички превозни средства е позволено без ограничение, а указателни табели ще помагат на шофьорите да се ориентират в движение.

Забраната за навлизане в малкия ринг в момента важи за автомобилите на първа и втора екогрупа. Тя не важи за автомобили, чиито собственици са с постоянен адрес в зоната или са лица с увреждания, които притежават карта за преференциално паркиране издадена от Столична община или от друга община в България.

За да контролира спазването на ограниченията, Столичната община разчита на камери, разположени на външните точки на малкия ринг и специализиран софтуер, който автоматично ще извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група и собствеността на всеки автомобил. Нарушенията ще се наказват съгласно чл.41а и чл.41б от Закона за чистота на атмосферния въздух, като актовете ще се издават от Столичния инспекторат, а глобите започват от 50 лева за физически лица или имуществена санкция в размер от 200 лв.

Как да избегнете глобите?

В София има изградени пет буферни паркинга на спирки на метрото, където може да се използва услугата „паркирай и пътувай“, която спестява време и неудобства на жителите и на гостите на София. Паркингите са при метростанциите „Джеймс Баучер“, „Цариградско шосе“, „Васил Левски“ и два при метростанция „Бели Дунав“.

Действията на Столичната община целят да се подобри качеството на атмосферния въздух в София, и са в изпълнение на “Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община“, приета от Столичния общински съвет в края на 2022 г.

Зоните с ниски емисии са една от най-ефективните мерки, които градовете могат да предприемат за подобряване на качеството на въздуха. В резултат на въвеждането им намаляват емисиите на фини прахови частици (ФПЧ 2,5, ФПЧ10), азотен диоксид (NO2) и (индиректно) на озон (О3). Именно това са трите основни замърсители на въздуха, които предизвикват здравословни проблеми в цял свят. Нискоемисионната зона в София е една от близо 400 в Европа, като до 2025 г. се очаква броят ми да надмине 500. /Дарик

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/