Снимка: Bloomberg |
Албанският премиер Еди Рама казва, че не очаква срещата на лидерите на Европейския съюз следващата седмица да изчисти пътя на страната към стартиране на преговорите за присъединяване и вина за това носи България.
Всички европейски правителства се договориха през март 2020 г. да дадат на Албания и Северна Македония зелена светлина да започнат преговори за членство. Но преговорите все още не са стартирали, след като България настоя, че иска отстъпки от Северна Македония в двустранни спорове, свързани с езика, историята и идентичността, припомня Politico.
Макар че ветото на София важи само за Северна Македония, ЕС предпочита да разглежда съвместно кандидатурите на Албания и Северна Македония – затова и Албания реално също е блокирана.
Изданието припомня, че германският канцлер Олаф Шолц миналата седмица посети България, за да се опита да преодолее блокадата на София преди срещата на високо равнище следващата седмица. Но в интервю за Politico Рама показва ясно, че е песимистично настроен.
„Нямам никакви очаквания. Не мисля, че нещо ще се случи. Албания и Северна Македония няма официално да започнат преговори за присъединяване“, казва той от офиса си в Тирана.
На въпрос дали някой европейски лидер е сигнализирал, че преговорите може да започнат скоро, Рама отговаря: „Какви сигнали могат да дадат? Не става дума за тях. Отново, става въпрос за България. Всички те са съгласни, всички те дават подкрепата си, всички смятат, че това трябва да се случи, и то вече трябваше да се е случило. Но полето им на маневриране е ограничено от България“.
57-годишният Рама, бивш баскетболист и художник, покрил стените на офиса си със собствените си цветни картини, казва, че не очаква българските лидери да променят своята позиция, тъй като са направили спора твърде голям въпрос, от който е много трудно да се отстъпят.
„Това е спирала. Влязоха в една спирала. И от тази спирала е много, много трудно да излязат“, казва Рама, който ще посети срещата на лидерите на Западните Балкани и ЕС в Брюксел преди тази на европейските ръководители.
Българските представители продължават да защитават позицията си, настоявайки, че просто искат Северна Македония да спазва предишните си ангажименти и търсят начин да защитят българите в страната, припомня изданието.
Северна Македония, от своя страна, обяви, че прави усилия от добра воля да се ангажира със София и подчертава, че двустранен спор не трябва да спира началото на преговорите с ЕС.
Рама потвърждава, че ако няма напредък този месец, той ще поиска кандидатурата на Албания за членство да бъде разглеждана отделно от тази на Северна Македония – стъпка, която засега ЕС не е склонен да направи, като официални лица твърдят, че ще бъде по-добре за регионалната стабилност, ако двамата съседи могат да напредват заедно.
„Ако нищо не се случи през юни, ще поискаме да бъдем отделени от тази двойка, която е изгубена в превода“, казва Рама. „Уверен съм, че това трябва да направим, а дали европейските лидери ще се съгласят, или не, ще видим“.