Александър Николов. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Рисковете за енергийния сектор на Европа са свързани с „Газпром Експорт“, коментира пред журналисти енергийният министър в оставка Александър Николов. Той заедно с премиера Кирил Петков беше изслушан от депутатите по време на закрито заседание.
„Специфичното поведение на този доставчик, което е далеч от търговското, показва много ясно, че целите му са политически, и дори геополитически“, категоричен беше Николов.
Енергийният министър обясни, че рисковете за Европа не са свързани с поведението на потребителите и за да може да бъде управляван този риск, се изисква максимално усилие за намиране на алтернативни доставчици.
България има добри позиции по отношение на енергийната криза – има достатъчно „конвенционални решения“ и производството на електроенергия не зависи от природния газ и това дава възможности – например използването на алтернативни горива, по време на отоплителния сезон. Подобни предложения ще бъдат включени в план за действие при кризи, който се разработва и допълва в момента, каза още Николов.
Той нито потвърди, нито отрече коментарите на депутата от БСП Борислав Гуцанов, че „Продължаваме промяната“ са се съгласили да водят преговори с „Газпром“ за доставки на газ. Николов обясни, че България има активен договор с руския гигант и изпълнява всички свои задължения по него. Според него рисковете от плащане в рубли все още са актуални и анализите за тях са налични.
Преди ден австрийското правителство също насърчи индустрията и топлофикациите да търсят алтернативни горива – основно преход от газ към петрол, където това е възможно. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пък призова държавите от ЕС да подготвят планове за действия при кризи и да включат вероятността Русия да прекрати изцяло доставките на газ преди зимата.
Пред журналисти в Народното събрание премиерът Кирил Петков нарече изслушването в пленарната зала „пълно лицемерие“, защото дори и депутатите, които го поискаха (Делян Добрев, ГЕРБ-СДС) са напуснали залата.
Заседанието беше закрито за медии заради класифицираната информация за цени и договори за природен газ, която беше предоставена. Преди това депутатите спориха повече от час дали председателят на парламента има основания да засекрети изслушването на премиера и минитъра на енергетиката.
Петков обясни, че се водят непрекъснато разговори с депутати от „Има такъв народ“ (ИТН), за да бъде осигурено мнозинство за нов кабинет на „Продължаваме промяната“. Енергийният министър, който е от квотата на ИТН, обаче коментира, че с него не са водени разговори да остане в следващия кабинет.
„Енерегетиката е много отвръд политическия интерес“, коментира още той и допълни, че няма проблем с разговорите и това, какво се цели да се постигне.