Въпреки огромния ръст на турската икономика населението обеднява, а последствията за турците са сериозни – инфлацията гони 30 процента. Вече се говори за почти хиперинфлация и хората могат да си купят все по-малко с една турска лира. Това коментира по Bulgaria ON AIR брокерът Димитър Георгиев.
Безпрецедентният срив на турската лира доведе до масови протести в Анкара и настоявания за оставката на правителството.
„На практика цялата власт в Турция отдавна е съсредоточена в президента Ердоган, от когото зависи изпълнителната власт, съдебната власт и, за съжаление, паричната политика. Изказването му преди дни, че централната банка трябва да понижава, а не да увеличава лихвените проценти, тотално разрушава доверието на инвеститорите в страната“, посочи Георгив.
Според него няма дъно, под което турската лира да не може да падне.
По думите му основният проблем е, че там няма независима централна банка, която да провежда парична политика. „Иначе щеше да е повишила лихвите, инфлацията да е намалена и ситуацията да е значително по-добра. Но докато Ердоган смята, че понижаването на лихвите намалява инфлацията, то няма дъно“, подчерта брокерът.
Георгиев възприема като добра новина, че опозицията срещу Ердоган набира сила, а доверието към него е на рекордно ниско ниво.
„Все се надявам, че разумът ще надделее. Случвало се е и преди – президентът ще преглътне едно-две увеличения на лихвите проценти и ще спре да говори как има световен заговор срещу Турция и как всички се опитваме да манипулираме тяхната валута“, заяви брокерът.
В кои стоки в Турция е най-големият ръст? Засилва ли се туризмът за търговия в граничните градове?
Гледайте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.
източник https://www.investor.bg/…………